Γ?ΜΝΑΣΙΟ ??ΡΙΑΣ 7/12/06

Γιάννης Ντούρος
Αιρετός ΑΠ?ΣΔΕ Ηπείρου

ΠΡΟΣ
?ον Περιφερειακό Διευθυντ? Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου .
Ενταύθα.
Κύριε Διευθυντ?,Κλείνουμε σ?μερα ένα ακριβώς χρόνο από το πρώτο Συμβούλιο του ΑΠ?ΣΔΕ Ηπείρου με Θέμα: « Απαλλαγ? από τα καθ?κοντα της Δ/τριας του Γ/σίου ??ΡΙΑΣ », μετά από έγγραφο του προϊσταμένου του 2ου Γραφείου ( 3481/21-11-2005 ).

?ο Συμβούλιο σας, στο οποίο έχω την τιμ? να είμαι μέλος, ως αιρετός εκπρόσωπος των καθηγητών συναδέλφων μου όλων των σχολείων της Β/θμιας Ηπείρου, αποφάσισε στην συνεδρίαση της 15-12-2005, μετά από πρόταση μου, και η οποία έγινε ομόφωνα αποδεκτ?, να ορίσει ως ανακριτ? της υπόθεσης του Γ/σίου ?ύριας, τον Δ/ντ? Β/θμιας Θεσπρωτίας κ.Καβουράκη . Δυστυχώς όμως μέχρι σ?μερα η υπόθεση αυτ? δεν έχει ολοκληρωθεί και μάλιστα μετά από μια σειρά συνεδριάσεων του ΑΠ?ΣΔΕ το ανακριτικό υλικό της υπόθεσης που άρχισε να απασχολεί το Συμβούλιο σας, βρίσκεται ακόμη στον ανακριτ? Δ/ντ? Β/θμιας Θεσπρωτίας.
Κύριε Διευθυντ?, Ως αιρετός και μέλος του Συμβουλίου σας (ΑΠ?ΣΔΕ –Ηπείρου), θα ?θελα να σας εκθέσω τους παρακάτω προβληματισμούς μου και να ζητ?σω τις δικές σας ενέργειες 1.Η συνάδελφος Δ/ντρια η οποία εμπλέκεται στην υπόθεση του Γ/σίου ?ύριας τελεί υπό ΟΜΗΡΙΑ , με ότι αυτό συνεπάγεται για την επαγγελματικ? και οικογενειακ? της ταλαιπωρία. Για την ομηρία της βεβαίως την ευθύνη την έχουν τα αρμόδια όργανα και υπηρεσίες ευθύνης της Περιφερειακ?ς Δ/νσης Α/θμιας - Β/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου. 2. Σύμφωνα με το άρθρο 123 του Δημ/κου κώδικα (2683/99) περί άσκησης πειθαρχικ?ς δίωξης υπαλλ?λου, η όλη υπόθεση θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί εντός εξαμ?νου . Αυτό βεβαίως και δεν έχει γίνει, με ευθύνη όπως ανέφερα πιο πάνω των αρμόδιων οργάνων της πολιτείας. Η μεγάλη αυτ? καθυστέρηση εκθέτει κατ αρχ?ν την προϊσταμένη αρχ? της Περιφέρειας , αλλά συγχρόνως αφ?νει και κάθε μέλος του Συμβουλίου σας απροστάτευτο απέναντι στους νόμους. Για τους παραπάνω λόγους παρακαλώ να έχω έγγραφη απάντηση για την μεγάλη καθυστέρηση ολοκλ?ρωσης της υπόθεσης Γ/σίου ?ύριας, για κάθε νόμιμη αντιμετώπιση, τυχόν παραλείψεων μου που θα ζητηθούν από τους θιγόμενους.

ΓΙΑΝΝΗΣ Ν?Ο?ΡΟΣ
Αιρετό μέλος ΑΠ?ΣΔΕ Ηπείρου