37η Περιφέρεια Νομαρχίας Αθηνών

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα

Ιωάννης Αγγελ. Κάππος

Γεννήθηκε στα Λαγκάδια της Αρκαδίας όπου τελείωσε το Δημοτικό και το Γυμνάσιο. Σπούδασε στη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία, στη Θεολογική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών. Παρακολούθησε διετή μετεκπαίδευση στις επιστήμες της αγωγής στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Εκπαίδευσης, πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στον Τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών στην κατεύθυνση «Διδακτική της Ιστορίας- Πολιτιστική Παράδοση» που τον οδήγησαν στην απόκτηση Διδακτορικού Διπλώματος στη Νεότερη Ελληνική Ιστορία.

Έλαβε μέρος σε διεθνή και πανελλήνια συνέδρια. Έχει δημοσιεύσει άρθρα και επιστημονικές μελέτες. Υπηρετεί ως Σχολικός Σύμβουλος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.