Χικμέτ Ναζίμ (1902-1963)

Ναζίμ Χικμέτ

Τούρκος λογοτέχνης, από τις σημαντικότερες πνευματικές μορφές της χώρας του. Γεννήθηκε το 1902 στην τουρκοκρατούμενη ακόμη Θεσσαλονίκη. Η οικογένεια το 1905 εγκαταστάθηκε στην Ινσταμπούλ (Κωνσταντινούπολη). Ακολούθησε καριέρα αξιωματικού στο πολεμικό ναυτικό μετά την αποφοίτησή του από την Οθωμανική Ναυτική Σχολή το 1918. Το 1920 απαλλάχθηκε από τα στρατιωτικά του καθήκοντα για λόγους υγείας, ενώ είχε δημοσιεύσει την προηγούμενη χρονιά τα πρώτα ποιήματά του. Το 1921 εγκατέλειψε την Τουρκία και εγκαταστάθηκε στη Μόσχα, όπου σπούδασε οικονομικές και πολιτικές επιστήμες και επηρεάστηκε καλλιτεχνικά από το κίνημα του ρωσικού φουτουρισμού. Το 1924, μετά την εγκαθίδρυση της Τουρκικής Δημοκρατίας από τον Κεμάλ Ατατούρκ, επέστρεψε στην πατρίδα του. Εργάστηκε ως δημοσιογράφος σε διάφορα έντυπα. Πέρασε από πολλές δίκες για την αριστερή πολιτική του δράση και παρέμεινε στη φυλακή για πολλά χρόνια. Χρησιμοποίησε επίσης τα ονόματα Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mmtaz Osman και Ercüment Er κατά τη διάρκεια των ετών που απαγορεύθηκε το έργο του. Στις 22 Νοεμβρίου 1950 τού απονεμήθηκε το «Διεθνές Βραβείο Ειρήνης». Το 1951 εγκατέλειψε την Τουρκία και εγκαταστάθηκε πάλι στη Μόσχα. Εκεί πέθανε το 1963. Μετά τον θάνατό του τού αποδόθηκε το 2009 και πάλι η τουρκική ιθαγένεια, η οποία του είχε αφαιρεθεί το 1959.

Ο Ναζίμ Χικμέτ ασχολήθηκε με αρκετά είδη του γραπτού λόγου, έγινε όμως περισσότερο γνωστός ως ποιητής. Σταδιακά απομακρύνθηκε από την παραδοσιακή ποίηση του μέτρου και της ομοιοκαταληξίας και υιοθέτησε τον ελεύθερο στίχο, που είναι πιο κοντά στην πλούσια φωνολογία της τουρκικής γλώσσας. Επηρεάστηκε κυρίως από τον Βλαντιμίρ Μαγιακόφσκι και κατάφερε να συνδυάσει τον φουτουρισμό με τη λαϊκή παράδοση της πατρίδας του. Η μουσικότητα και ο έντονος συμβολισμός χαρακτηρίζουν τα κείμενά του. Κυριαρχεί η βαθιά αγάπη για τον άνθρωπο, οι αξίες της ισότητας και της ελευθερίας.

Εκτός από ποιήματα, έγραψε μυθιστορήματα, παραμύθια, δοκίμια, κινηματογραφικά σενάρια και 30 περίπου θεατρικά έργα. Στη χώρα μας ποιήματά του μετέφρασε ο Γιάννης Ρίτσος και ορισμένα από αυτά μελοποίησαν ο Μάνος Λοΐζος και ο Θάνος Μικρούτσικος. Ήταν υπέρμαχος της ειρήνης και έγραψε πολλά αντιπολεμικά ποιήματα. Όπως σημειώνει ο Γιάννης Ρίτσος, « η τέχνη του […] παραμένει [..] πανανθρώπινη».

Επιμέλεια: Ευγενία Κοσμάτου

Ας δώσουμε τον κόσμο στα παιδιά

Νανούρισμα

Νανούρισμα στο γιο μου

Χρήσιμες διευθύνσεις στο διαδίκτυο:

Μικρό αφιέρωμα στον Ναζίμ Χικμέτ, ΕΡΤ ΕΡΤ

Ποιήματα του Χικμέτ Ποιήματα του Χικμέτ

«Όπως ο Κερέμ», μελοποίηση: Μάνος Λοΐζος (ντοκουμέντο με τη φωνή του Ναζίμ Χικμέτ) «Όπως ο Κερέμ»

«Λίγα γαρούφαλα», μελοποίηση: Μάνος Λοΐζος «Λίγα γαρούφαλα»

«Νανούρισμα», συνθέτης : Μιχάλης Κλεάνθης «Νανούρισμα»

Η πιο όμορφη θάλασσα», μουσική: Θάνος Μικρούτσικος Η πιο όμορφη θάλασσα

Άλλα βιογραφικά

Τούρκος ποιητής και θεατρικός συγγραφέας, μία από τις σημαντικότερες μορφές της τουρκικής λογοτεχνίας του 20ού αιώνα. Έζησε για πολλά χρόνια στην πρώην Σοβιετική Ένωση και σε άλλες χώρες της Ανατολικής Ευρώπης. Αγωνίστηκε για τη διάδοση των ιδεών του κομμουνισμού. Η ποίησή του εμπνέεται από τους κοινωνικούς αγώνες των ανθρώπων και διακρίνεται για την απλότητα, την ευαισθησία και την ποικιλία των θεμάτων της. Ποιητικά έργα του: Η πολιτεία που έχασε τη μιλιά της, Γράμματα από τη φυλακή.

Πηγή: Ανθολόγιο Λογοτεχνικών κειμένων Ε' - Στ' Δημοτικού

Ο Ναζίμ Χικμέτ (1902-1963), γεννημένος στη Θεσσαλονίκη επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και μελοποιημένος από τον Μίκη Θεοδωράκη, τον Μάνο Λοΐζο, τον Θάνο Μικρούτσικο και άλλους, είναι από τους μεγάλους ξένους ποιητές που κατέχουν μια ξεχωριστή θέση για τους Έλληνες αναγνώστες. Γόνος οικογένειας κρατικών αξιωματούχων, ο Χικμέτ αρχικά πήγε στη ναυτική ακαδημία και υποστήριξε την κεμαλική επανάσταση, γράφοντας παράλληλα έμμετρα πατριωτικά ποιήματα. Ωστόσο, οι κομμουνιστικές ιδέες του τον έβαλαν γρήγορα σε τροχιά σύγκρουσης με τη νέα τάξη πραγμάτων στην Τουρκία. Θέλοντας να ζήσει από κοντά τα αποτελέσματα της επανάστασης των μπολσεβίκων, μετακόμισε στη Μόσχα, όπου σπούδασε οικονομικά και πολιτικές επιστήμες. Επέστρεψε στην Τουρκία το 1924, εισάγοντας τον ελεύθερο στίχο και τη λεγόμενη "αποποιητικοποίηση της ποίησης", και προώθησε συστηματικά τις πολιτικές του απόψεις μέσω του πολύπλευρου συγγραφικού του έργου. Ως αποτέλεσμα, θεωρήθηκε αντικαθεστωτικός και πέρασε πολλά χρόνια της ζωής του στη φυλακή. Το 1951 άφησε οριστικά πίσω του την Τουρκία, ζώντας τα τελευταία χρόνια του στην ΕΣΣΔ και σε άλλες χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, όπου υπηρέτησε τα κομμουνιστικά του ιδεώδη. Στη χώρα του έγινε δημοφιλής κυρίως μετά τον θάνατό του. Για την τουρκική αριστερά ήταν "ποιητής του λαού και ήρωας της επανάστασης". Διεθνώς θεωρείται από τους σημαντικότερους ποιητές του 20ου αιώνα και το έργο του έχει μεταφραστεί σε 50 γλώσσες.

Τα γνωστότερα ποιητικά του έργα είναι: Γιατί αυτοκτόνησε ο Μπενερτζή; (1932), Το έπος του σείχη Μπεντρεντίν (1936), Γράμματα από τη φυλακή (1968), Το έπος του πολέμου και της ανεξαρτησίας (1965) κ.ά.

122 Ποιήματα

Από την ποίηση του Ναζίμ Χικμέτ

Γράμμα στην γυναίκα μου

Είναι όμορφη η ζωή, αδερφέ μου

Θυμάμαι…

Ναζίμ Χικμέτ τα έργα του

Ο ταξιδιώτης

Οι ρομαντικοί

Ποιήματα

Τα ποιήματα των 9-10 μ.μ.

Το ερωτευμένο σύννεφο

Υπήρξε ή όχι ο Ιβάν Ιβάνοβιτς;