Στεργιόπουλος Κώστας (1926-2016)

Στεργιόπουλος Κώστας

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1926. Λόγω των συνεχών μετακινήσεων της οικογένειάς του ολοκλήρωσε τις εγκύκλιες σπουδές του στην Άνδρο, τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα. Σπούδασε Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πραγματοποίησε διδακτορική διατριβή στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και  το 1986 αναγορεύτηκε ομότιμος καθηγητής στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Πρωτοεμφανίστηκε στον χώρο της νεοελληνικής λογοτεχνίας από τις στήλες της Νέας Εστίας το 1943. Ακολούθησαν πολλές ποιητικές συλλογές, δυο πεζογραφήματα και πολλά δοκίμια και μελέτες για τη νεοελληνική φιλολογία. Συνεργάστηκε ως κριτικός της λογοτεχνίας με διάφορα περιοδικά και με την εφημερίδα Νίκη. Έργα του μεταφράστηκαν στα γαλλικά, αγγλικά, ιταλικά, γερμανικά, σουηδικά, πολωνικά και σε άλλες γλώσσες.

Ο άγνωστος

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1926. Σπούδασε Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Δίδαξε ως καθηγητής σε σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης και ως λέκτωρ στην έδρα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το 1972 εξελέγη καθηγητής της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ασχολήθηκε με την πεζογραφία, την ποίηση και την κριτική. Οι καταβολές του ποιητικού του έργου βρίσκονται στον συμβολισμό των ποιητών του μεσοπολέμου, που αποτέλεσε και ιδιαίτερο αντικείμενο των κριτικών του μελετών. Το έργο του: α) Πεζογραφία: Πρώτοι αποχωρισμοί, διηγήματα (1947), Η κλειστή ζωή, μυθιστόρημα (1952). β) Ποίηση: Τα τοπία του φεγγαριού (1955), Η σκιά και το φως (1960), Το χάραμα του μύθου (1963), Ο κίνδυνος (1965), Τα τοπία του ήλιου (1971), Έκλειψη (1974), Τα μισά του πλου (1979). γ) Κριτικά: Ο Τέλλος Άγρας και το πνεύμα της παρακμής (1962), Από τον συμβολισμό στη «νέα ποίηση» (1967), Οι επιδράσεις στο έργο του Καρυωτάκη (1972) κ.ά. Έχει τιμηθεί με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης το 1961, με το Κρατικό Βραβείο Κριτικής το 1974 και το Κρατικό Βραβείο Ποίησης το 1992.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Κώστας Στεργιόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα. Λόγω των συνεχών μετακινήσεων της οικογένειάς του ολοκλήρωσε τις εγκύκλιες σπουδές του στην Άνδρο, τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα. Σπούδασε Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πραγματοποίησε διδακτορική διατριβή στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Εργάστηκε στη Δημόσια και Ιδιωτική Εκπαίδευση, στη Σχολή Κινηματογράφου και Θεάτρου του Λ. Σταυράκου, ως λέκτωρ στην έδρα Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (1966-1969, οπότε το δικτατορικό καθεστώς του Παπαδόπουλου κατάργησε τον θεσμό των λεκτόρων), ως βοηθός στο Σπουδαστήριο Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (1969-1972, οπότε παύτηκε από τη δικτατορία του Παπαδόπουλου) και ως καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (1974-1984, οπότε αποχώρησε με εθελουσία έξοδο). Το 1986 αναγορεύτηκε ομότιμος καθηγητής στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Πρωτοεμφανίστηκε στον χώρο της νεοελληνικής λογοτεχνίας από τις στήλες της Νέας Εστίας το 1943. Στο ίδιο περιοδικό πραγματοποίησε και την έκδοση της ποιητικής συλλογής Χινοπωρινά (1949), για την οποία έγραψε κριτική ο Τέλλος Άγρας (Καλλιτεχνικά Νέα, 11/9/1943). Ακολούθησαν πολλές ποιητικές συλλογές, δυο πεζογραφήματα και πολλά δοκίμια και μελέτες για τη νεοελληνική φιλολογία. Συνεργάστηκε ως κριτικός της λογοτεχνίας με τα περιοδικά Ξεκίνημα (1946-1947) και Εποχές (1963-1967) και με την εφημερίδα Νίκη (1962-1963). Έργα του μεταφράστηκαν στα γαλλικά, αγγλικά, ιταλικά, γερμανικά, σουηδικά, πολωνικά και σε άλλες γλώσσες. Τιμήθηκε με το Β’ Κρατικό Βραβείο Ποίησης (1961), το Α’ Κρατικό Βραβείο Κριτικής Μελέτης - Δοκιμίου (1974), το Βραβείο Κριτικής Μελέτης της Ομάδας των 12 (1963) και το Α΄ Κρατικό Βραβείο Ποίησης (1993). Υπήρξε ιδρυτικό μέλος και σήμερα πρόεδρός της Εταιρείας Συγγραφέων και της Ελληνικής Εταιρείας Γενικής και Συγκριτικής Γραμματολογίας. Το 1994 ο εκδοτικός οίκος της Κολωνίας Romiossini κυκλοφόρησε μια επιλογή από το ποιητικό έργο του Κώστα Στεργιόπουλου με τον συγκεντρωτικό τίτλο Εδώ, που μάχεται το φως με τη βαρύτητα. Η γραφή του Κώστα Στεργιόπουλου, λογοτεχνική και κριτική, τοποθετείται στον χώρο της λεγόμενης ανανέωσης του συμβολισμού στην Ελλάδα, όπως αυτή διαμορφώθηκε κυρίως με τη Στροφή του Γιώργου Σεφέρη, με κυρίαρχα χαρακτηριστικά γνωρίσματα τον όλο και πιο συγκρατημένο λυρισμό, την υποβλητική δραματικότητα του λόγου και την έμφαση στο στοιχείο του στοχασμού. Πρέπει τέλος να σημειωθεί η συμβολή του στην ιστορία της νεοελληνικής κριτικής της λογοτεχνίας.

Ι.Ποίηση

• Τα τοπία του φεγγαριού.

• Το χάραμα του μύθου.

• Ο κίνδυνος. Αθήνα, 1965 (και νέα συμπληρωμένη έκδοση, Αθήνα, Βάκων, 1972).

• Τα τοπία του ήλιου.

• Έκλειψη.

• Τα μισά του πλου.

• Αλλαγή φωτισμού (1979-1981).

• Ο ήλιος του μεσονυχτίου.

• Παλίρροια (1991-1996).

ΙΙ. Πεζογραφία

• Πρώτοι αποχωρισμοί.

• Η κλειστή ζωή· Μυθιστόρημα.

ΙΙΙ. Δοκίμια - Μελέτες

• Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης· Η σκιά και το φως.

• Ο Τέλλος Άγρας και το πνεύμα της παρακμής.

• Τριαντάφυλλα μιανής ημέρας.

• Από το συμβολισμό στη νέα ποίηση.

• Οι επιδράσεις στο έργο του Κώστα Καρυωτάκη. (διδακτορική διατριβή).

• Η ανανεωμένη παράδοση (στη σειρά ανθολογίας Η ελληνική ποίηση).

• Περιδιαβάζοντας Α΄ Από τον Κάλβο στον Παπατσώνη.

• Περιδιαβάζοντας Β΄ Στον χώρο της παλιάς πεζογραφίας μας.

• Περιδιαβάζοντας Γ΄ Από τη μεσοπολεμική στη μεταπολεμική πεζογραφία.

• Η φύση της κριτικής και το έργο του κριτικού.

• Περιδιαβάζοντας Δ΄ Στους ίδιους και σ’ άλλους καιρούς.

ΙV. Επιμέλειες εκδόσεων

• Τέλλος Άγρας, Τριαντάφυλλα μιανής ημέρας.

• Τέλλος Άγρας, Κριτικά Α΄ - Δ΄

• Καίσαρ Εμμανουήλ, Ποιήματα.

• Τέλλος Άγρας (ανθολόγηση ποιημάτων και επιλογή βιβλιογραφίας από τον Κώστα Στεργιόπουλο).

VI. Συγκεντρωτικές εκδόσεις

• Τα τοπία του ήλιου (1965-1968).

• Τα ΠοιήματαΑ΄ (1944-1965).

• Τα ΠοιήματαΒ΄ (1965-1983).

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ