Ζωγράφου Λιλή (1922-1998)

Λιλή Ζωγράφου

Η Λιλή Ζωγράφου γεννήθηκε το 1922 στο Ηράκλειο της Κρήτης, όπου πέρασε τα παιδικά της χρόνια. Ο πατέρας της ήταν εκδότης εφημερίδας με ιδιαίτερα φιλελεύθερες ιδέες για την εποχή του και πάθος για τη δημοσιογραφία. Η Ζωγράφου φοίτησε στο Λύκειο Κοραής και στο καθολικό γυμνάσιο των Ουρσουλίνων στη Νάξο. Κατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής φυλακίστηκε για αντιστασιακή δράση ενώ ήταν έγκυος και γέννησε στη φυλακή. Μετά την απελευθέρωση εργάστηκε ως δημοσιογράφος. Τη διετία 1953-1954 έζησε στο Παρίσι. Από τη θέση του δημοσιογράφου αντιτάχθηκε στη δικτατορία του Παπαδόπουλου.

Στη λογοτεχνία πρωτοεμφανίστηκε το 1950 με τη συλλογή από νουβέλες Αγάπη· γνωστή έγινε όμως εννιά χρόνια αργότερα με την έκδοση του βιβλίου της Νίκος Καζαντζάκης - ένας τραγικός, απομυθοποιητική και ψυχαναλυτική προσέγγιση της προσωπικότητας του συγγραφέα. Συζητήσεις προκάλεσε και το δοκίμιό της Αντίγνωση - Τα δεκανίκια του καπιταλισμού στο οποίο υποστήριξε τη θεωρία της περί του χριστιανισμού ως θεμελιακού όρου για την επικράτηση του καπιταλισμού ανά τον κόσμο. Το πιο γνωστό έργο της είναι το μυθιστόρημα Η Συβαρίτισσα με έντονα αυτοβιογραφικό χρώμα και εμφανείς επιρροές από τη νιτσεϊκή φιλοσοφία. Το θεατρικό έργο της Τιμή ευκαιρίας για τον παράδεισο παραστάθηκε το 1976 από τη Β΄ σκηνή του Εθνικού Θεάτρου. ΣτοΕπάγγελμα Πόρνη περιγράφει σκληρές προσωπικές εμπειρίες που είχε κατά τη διάρκεια της επταετούς Χούντας —ξυλοδαρμό, απόπειρα αυτοκτονίας και βιασμό—, στοχεύοντας, μεταξύ άλλων, στην έκθεση της πατριαρχικής βιαιότητας της εποχής της αλλά και στη σκιαγράφηση της καθεστωτικής καταπίεσης.

Το έργο της περιστρέφεται γύρω από τον χωρίς αναστολές έρωτα, τη χειραφέτηση της γυναίκας και γενικότερα την ελευθερία του ανθρώπου. Επιλέγει κυρίως την τριτοπρόσωπη αφήγηση και σπανιότερα πρωτοπρόσωπη. Το ύφος της μπορεί να γίνει λυρικό, ιδίως στις ερωτικές σκηνές, ή ακόμη και μελοδραματικό, όπως στο τέλος του Η αγάπη άργησε μια μέρα.

Στρίγκλα και καλλονή

• Αγάπη· νουβέλες. Αθήνα, Ίκαρος, 1949.

• Ν.Καζαντζάκης - Ένας τραγικός. Αθήνα, Κέδρος, 1959.

• Μαρία Πολυδούρη Άπαντα (επιμέλεια - βιογραφικό σημείωμα). Αθήνα, Κολλάρος, 1961.

• Και το χρυσάφι των κορμιών τους · Νουβέλα. Αθήνα, Εστία, 1961.

• Οι καταραμένες. Αθήνα, Φέξης, 1963.

• Οι εβραίοι κάποτε (Μικαέλ). Αθήνα, Ε.Ε.Ε., 1966.

• Ο ηλιοπότης Ελύτης. Αθήνα, Αστέρι, 1980.

• Τι απόγινε κείνος που ήρθε να βάλει φωτιά (θέατρο). Αθήνα, 1972.

• Ελληνική παιδεία ώρα μηδέν· ή της εκμηδένισης. Αθήνα, 1972.

• Αντίγνωση - Τα δεκανίκια του καπιταλισμού. Αθήνα, Γραμμή, 1974 (και τρίτη, αναθεωρημένη έκδοση, Αθήνα, Γραμμή, 1983).

• 17 Νοέμβρη 1973 - Η νύχτα της μεγάλης σφαγής. Αθήνα, 1974.

• Κ.Καρυωτάκης - Μ.Πολυδούρη· Η αρχή της αμφισβήτησης. Αθήνα, Παπαζήσης, 1977.

• Επάγγελμα πόρνη. Αθήνα, Παπαζήσης, 1978.

• Μου σερβίρετε ένα βασιλόπουλο παρακαλώ; Αθήνα, Νέα Σύνορα, 1982.

• Η γυναίκα σου η αλήτισσα. Αθήνα, Γραμμή, 1984.

• Η γυναίκα που χάθηκε καβάλα στ’ άλογο. Αθήνα, 1982.

• Η συβαρίτισσα. Αθήνα, Κέδρος, 1987.

• Νύχτωσε αγάπη μου, είναι χθες. Αθήνα, 1990.

• Παλαιοπώλης αναμνήσεων. Αθήνα, Γαβριηλίδης, 1991.

• Που έδυ μου το κάλλος. Αθήνα, Γαβριηλίδης, 1992.

• Σύγχρονός μας ο Κάφκα. Αθήνα, 1993.

• Η αγάπη άργησε μια μέρα. Αθήνα, Αλεξάνδρεια, 1994.

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Βικιπαίδεια

Βιογραφικό σημείωμα [πηγή: Εθνικό Κέντρο Βιβλίου] Βιογραφικό σημείωμα [πηγή: Εθνικό Κέντρο Βιβλίου]

στη Βικιπαίδεια Βικιπαίδεια

Αφιέρωμα της ΕΡΤ στην εκπομπή ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΚΔΟΣΗ ερτ