Ηλίας Τσακάλης

Αρχές Λογιστικής

Αρχές Οικονομίας (Α ΓΕΛ)

ΣΕΠ (Α ΓΕΛ)

Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή (Γ Γυμνασίου)

ΣΕΠ (Γ Γυμνασίου)

Μαθήματα ΤΕΙ

av22b.gif

Προσωπικές Πληροφορίες

Ο Ηλίας Τσακάλης γεννήθηκε στο Αγρίνιο το 1974. Πτυχιούχος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών (1995) και κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΒΑ) στα Τεχνοοικονομικά Συστήματα με κατεύθυνση στη Διοίκηση Συστημάτων Παραγωγής (2005) από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου Αθηνών. Είναι επίσης κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Μ.A.) στην Τραπεζική και Χρηματοοικονομική από τη Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης του Open University of Cyprus (ΔΟΑΤΑΠ 48-1104/2013) και Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Μ.Ed.) στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (2020) από τη Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Πτυχιούχος του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης & Οικονομίας του ΤΕΙ Μεσολογγίου (1999) και του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών Αθηνών (2009). Κάτοχος Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (2006)  (ΕΠΠΑΙΚ) του Παιδαγωγικού Τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ) και κάτοχος Πιστοποιητικού Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό (2009) (ΠΕΣΥΠ) του Παιδαγωγικού Τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ). Έχει εξειδικευτεί σε θέματα χρηματοοικονομικής λογιστικής, χρηματοοικονομικής ανάλυσης ισολογισμών και τραπεζικής οικονομικής. Σήμερα είναι μόνιμος εκπαιδευτικός του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) (κλάδος ΠΕ09 Οικονομολόγων) στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας.

Έχει εργαστεί επί έξι (6) έτη σε Τράπεζα ως Οικονομολόγος – Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος και επί δύο (2) έτη ως Λογιστής στο Υπουργείο Πολιτισμού.

Έχει διδάξει  ως εργαστηριακός συνεργάτης με πλήρη προσόντα στα τμήματα: Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία (ΕΠΔΟ) του ΤΕΙ Μεσολογγίου, Λογιστικής του Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου και Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων της ΑΣΠΑΙΤΕ (Αθήνα).

Έχει διδάξει επί αρκετά εξάμηνα σε Δημόσια ΙΕΚ μαθήματα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής κατεύθυνσης.

Έχει επίσης διδάξει ως εκπαιδευτής ενηλίκων στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης (ΚΔΒΜ) των Δήμων, στα πλαίσια υλοποίησης έργων από το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.).

Μαθήματα που έχει διδάξει σε ΤΕΙ :

• Λογιστικά Πληροφοριακά Συστήματα του Ε’ Εξαμήνου Σπουδών (Θεωρία)
  • Λογιστικά Πληροφοριακά Συστήματα του Ε’ Εξαμήνου Σπουδών (Εργαστήριο)
  • Λογιστικές Εφαρμογές Ε΄ Εξαμήνου (Εργαστήριο)

Μαθήματα που έχει διδάξει στην ΑΣΠΑΙΤΕ (Αθήνα) :

• Πρακτικές Ασκήσεις Διδασκαλίας, Χειμερινού Εξαμήνου Σπουδών (ΠΑΔ)
  • Παιδαγωγικές Εφαρμογές Η/Υ,  Εαρινού Εξαμήνου Σπουδών (Εργαστήριο)

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

• Χρηματοοικονομική και Τραπεζική.
  • Χρήση Λογιστικών Πληροφοριών στη Λήψη Χρηματοοικονομικών Αποφάσεων.
  • Λογιστική Τυποποίηση.
  • Ανάλυση Λογιστικών καταστάσεων