emporiki

Εξατάξιο Γυμνάσιο Καρλοβασίων

Τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά από αυτό που ξέρουμε σαν Σχολείο Σήμερα. Το εκπαιδευτικό σύστημα δεν έχει αλλάξει σχεδόν καθόλου από τότε, όπως και το αναλυτικό πρόγραμμα και τα βιβλία.

Η σχέση των Δασκάλων με τους μαθητές ήταν τελείως διαφορετική, όχι καλύτερη η χειρότερη, απλά διαφορετική.

Απαγορευόταν δια ροπάλου

• Μακρυά μαλιά
  • Η κυκλοφορία των μαθητών μετά τις 7 το βράδυ
  • Τα bluejeans
  • Το κάπνισμα
  • Η παρουσία των μαθητών σε ταβέρνες χωρίς την συνοδεία γονέων (νυκτερινά κέντρα δεν υπήρχαν τότε στο Καρλόβασι)
  • Το σινεμά (επιτρεπόταν μόνο τα θρησκευτικά έργα που έπαιζαν συνήθως το Πάσχα, και τις εθνικές εορτές μετά την παρέλαση, αν έπαιζε κανένα πολεμικό έργο με θέμα το 1940 ή καμμιά τελείως αθώα (όχι και τόσο παλιά τότε) Ελληνική ταινία

Οι μαθήτριες φορούσαν ποδιές και όλοι έπρεπε να φοράμε το σήμα του σχολείου συνεχώς. Πολλές φορές στη βόλτα το απόγευμα μας έστελναν οι Δάσκαλοι στο σπίτι να βάλουμε το σήμα.

Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς είχαμε Γυμναστικές επιδείξεις και κατά την διάρκεια της 7ετίας 1967 - 1974 πολλά απογεύματα είχαμε υποχρεωτικές λαμπαδηφορίες.