Το "The Geometer's Sketchpad" είναι ένα ισχυρό εργαλείο για τη διδασκαλία της Γεωμετρίας, της Άλγεβρας και της Τριγωνομετρίας. Η δυνατότητα δυναμικής αλλαγής των αντικειμένων αποτελεί το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του Sketchpad.
Αφού δημιουργήσετε ένα αντικείμενο, μπορείτε να εκτελέσετε μετακίνηση, περιστροφή, αυξομείωση, ανάκλαση και απόκρυψη του αντικειμένου, καθώς και να αλλάξετε την ετικέτα, το χρώμα, τη σκίαση ή το πάχος γραμμής του.
Όποιες αλλαγές κι αν κάνετε, το Sketchpad διατηρεί τις μαθηματικές σχέσεις μεταξύ αυτού και των άλλων αντικειμένων με τα οποία συσχετίζεται. Πρόκειται για τη βασική αρχή της δυναμικής γεωμετρίας και συνιστά τη βάση των δυνατοτήτων και της χρησιμότητας του "The Geometer's Sketchpad".
Η δυνατότητα της κίνησης και της ταυτόχρονης παρακολούθησης της αλλαγής των διαφόρων στοιχείων και μεγεθών του σχήματος, δίνει τη δυνατότητα της "εικασίας" και του πειραματισμού στη διδακτική πράξη, κάτι που έχει μεγάλη ανάγκη η διδακτική των Μαθηματικών. Στο παραπάνω site θα βρείτε τεχνική υποστήριξη, δραστηριότητες, βιβλιογραφία και μπορείτε να κατεβάσετε την demo έκδοση του προγράμματος.

Ένα ισχυρό εργαλείο ιδιαίτερα χρήσιμο για τη διδασκαλία των θετικών επιστημών. Ανήκει στην κατηγορία του ανοικτού τύπου περιβάλλοντος-εργαλείο για modeling, πειραματισμό και simulation, απαραίτητο για την ανάπτυξη μαθηματικών μοντέλων και την επεξεργασία τους μέσα από γραφικές παραστάσεις, πίνακες και animations.
Στον πυρήνα του προγράμματος υπάρχει μια περιοχή (παράθυρο) στην οποία ο μαθητής/καθηγητής μπορεί να γράψει το μαθηματικό μοντέλο με μορφή εξισώσεων ή ορισμών μεγεθών. Στη συνέχεια το σύστημα αναλαμβάνει να πραγματοποιήσει την αναπαράσταση της εξέλιξης του φαινομένου που υπακούει στο μαθηματικό μοντέλο.
Η αγγλική έκδοση του λογισμικού Modellus v2.01 διατίθεται δωρεάν από το παραπάνω web site.

Λογισμικό διερευνητικού χαρακτήρα με δυνατότητες κατασκευής γραφικών μαθηματικών μοντέλων και δυναμικού χειρισμού τους.
Το λογισμικό έχει υλοποιηθεί με το μαθησιακό περιβάλλον E-Slate (Αβάκιο). Δημιουργεί, διαχειρίζεται και "εκτελεί" Μικρόκοσμους (πχ. Χελωνόκοσμοι) φτιαγμένους από Ψηφίδες. Οι Ψηφίδες είναι οντότητες λογισμικού υψηλού επιπέδου εστιασμένες σε διάφορους γνωστικούς χώρους (πχ. Ψηφίδα "Logo", Ψηφίδα "Καμβάς", Ψηφίδα "Χελώνα", Ψηφίδα "Μεταβολέας", κ.ά.).
Ο καθηγητής/μαθητής, έχει την δυνατότητα συγγραφής παραμετρικών διαδικασιών στην Ψηφίδα "Logo" σε γλώσσα προγραμματισμού logo, προκειμένου να δημιουργήσει γραφικά μοντέλα που εμφανίζονται στην Ψηφίδα "Καμβάς". Μπορεί να ελέγξει τη συμπεριφορά των μοντέλων αυτών μέσω άμεσου χειρισμού των μεταβλητών μεγεθών τους με την Ψηφίδα "Μεταβολέας" και έτσι να διατυπώσει υποθέσεις, να πειραματισθεί και να ερμηνεύσει συμβολικές αναπαραστάσεις προκειμένου να εξάγει εκτιμήσεις και συμπεράσματα. Από το παραπάνω web site μπορείτε να κατεβάσετε την τρέχουσα έκδοση αυτού του λογισμικού.

Ελεύθερο λογισμικό Μαθηματικών