Dr. M.Ed. Καραβασίλης Ιωάννης
Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων

Εισηγήσεις σε Συνέδρια

1.   ?Οικολογικό Αποτύπωμα Σχολείων? 1η Επίσκεψη Μελέτης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος PIMMSTRANSFER, Λονδίνο, από 4/2 - 6/2/2010.

2. ?Ο ρόλος του Δ/ντή στις Εκπαιδευτικές Μονάδες: Από τον εμπειρισμό και την ?αρχαιότητα? στη Διοίκηση Ολικής Ποιότητας?, ΕΚΔΔ, Λάρισα, 23-1-2009.

3. ?Εκπαιδευτικοί και καινοτομίες : εμπειρίες από τη σχολική πράξη? Φιλοσοφική Σχολή ? Τομέας Παιδαγωγικής: Θεσσαλονίκη, 3-12-2005.

4. ?Διαχείριση Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου?. Περιφερειακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Γρεβενών, Γρεβενά, 21-4-2005.

5. ?Ωρομίσθιοι Εκπαιδευτικοί στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο?. Τοπικό Επιμορφωτικό Σεμινάριο της Διεύθυνσης και του 1ου Γραφείου Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών, Σέρρες, 14-4-2005.

6. ?Διαχείριση Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου?. Περιφερειακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών, Σέρρες, 8-4-2005.

7. ?Η Επαγγελματική Ανάπτυξη του Εκπαιδευτικού, Τομέας Άσκησης Νομαρχιακής Εκπαιδευτικής Πολιτικής?. 2ο Διεθνές Αναπτυξιακό Συνέδριο Σερρών. Σέρρες , Συνεδριακό Κέντρο Τ.Ε.Ι., 30-5-2003.