ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ιστορική διαδρομή

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Χίου (Ευαγγελιστρίας) στα χρόνια της Τουρκοκρατίας λειτουργούσε 3/θέσιο με την επωνυμία «Δημοτικό Σχολείο Αρρένων του Ασωμάτου», σε διώροφο κτίριο που βρισκόταν απέναντι από την κύρια είσοδο του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας. Μετά την απελευθέρωση λειτούργησε ως 6/θέσιο με Δ/ντή το Δημήτρη Χαρτουλάρη.

Η πρώτη πτέρυγα του σημερινού διδακτηρίου χτίστηκε το έτος 1935 και η δεύτερη το έτος 1977. Στο σχολείο μας που λειτουργεί σήμερα ως 12/θέσιο, εργάστηκαν και εργάζονται δάσκαλοι με μεγάλη προσφορά στο παιδί στην πολιτεία και την κοινωνία.