Περίληψη

Για τις μεγάλες εφαρμογές είναι απαραίτητο η επέκταση θυρών στην πλακέτα του Raspberry.

Επιλέξαμε το ολοκληρωμένο mcp23017 πάνω σε μια πλακέτα της www.mlt-group.com

που στην ουσία φιλοξενεί το ολοκληρωμένο της microchip mcp23017. Το ολοκληρωμένο αυτό έχει δυο πόρτες των 8 μπιτ σύνολο 16 νέα gpios. Η πρόσβαση σε αυτά τα νέα gpios γίνεται με το πρωτόκολο I2C

Hardware

Λίστα με τα απαραίτητα υλικά

MCP23017 IO Expander HAT Raspberry Pi

Βήματα υλοποίησης

Βήμα 1ο

Αποσυνδέουμε το Raspberry από την τροφοδοσία. Τοποθετούμε την πλακέτα σαν καπέλο πάνω από το 40 πιν φύσα εξόδου του Raspberry

MCP23017 IO Expander HAT Raspberry

Βήμα 2ο

Συνδεόμαστε απόμακρα με putty ή σε απευθείας σύνδεση στην κονσόλα του Raspberry

και πληκτρολογούμε τις επόμενες εντολές

• sudo apt-get install python-smbus
  • sudo apt-get install i2c-tools
  • sudo apt-get install libi2c-dev python-dev

Finally reboot:

sudo reboot

Βήμα 3ο

Εγκατάσταση Kernel Υποστήριξης (με Raspi-config)Τρέξτε πληκτρολογόντας το sudo raspi-config και ακολουθήστε τις οδηγίες για να εγκαταστήσετε την I2C υποστήριξη για τον πυρήνα ARM και στον Linux kernel όπως δείχνουν οι επόμενες εικόνες.

learn raspberry pi advancedopt

μετά

learn raspberry pi i2c

στη συνέχεια

learn raspberry pi wouldyoukindly

τέλος μετά πατήστε Yes

learn raspberry pi i2ckernel

Στη συνέχεια, κάντε επανεκκίνηση!

Βήμα 4ο

Σας προτείνουμε επίσης να περάσετε από τα παρακάτω βήματα για να ελέγξετε χειροκίνητα τα πάντα που προστέθηκαν μέσω του raspi-config!
Εγκατάσταση Kernel Στήριξης (Μη αυτόματη)

Ωστόσο, αν χρησιμοποιείτε Raspbian, θα χρειαστεί να ανοίξετε το LXTerminal ή την κονσόλα ή μέσω ssh για να πληκτρολογήσετε την ακόλουθη εντολή:

• sudo nano /etc/modules
  • και να προσθέσετε αυτές τις δύο γραμμές στο τέλος του αρχείου:

i2c-bcm2708
i2c-dev

όπως δείχνει η επόμενη εικόνα

learn raspberry pi editing modules file

Στη συνέχεια, αποθηκεύστε το αρχείο με Control-X Y <enter>

Βήμα 5ο

Ανάλογα με τη διανομή σας, μπορείτε επίσης να έχετε ένα αρχείο που ονομάζεται

/etc/modprobe.d/raspi-blacklist.conf

Αν δεν έχετε αυτό το αρχείο, τότε δεν υπάρχει τίποτα να κάνετε, όμως, αν έχετε αυτό το αρχείο, θα πρέπει να το επεξεργαστείτε και να σχολιάσει τις γραμμές παρακάτω:

blacklist SPI-bcm2708
     blacklist I2C-bcm2708

.. Βάζοντας μια δίεση # μπροστά τους.

Ανοίξτε έναν editor  το αρχείο, πληκτρολογώντας:

sudo nano /etc/modprobe.d/raspi-blacklist.conf

.. Στη συνέχεια, επεξεργαστείτε το αρχείο έτσι ώστε να φαίνεται όπως παρακάτω, και στη συνέχεια, αποθηκεύστε και βγείτε από το αρχείο χρησιμοποιώντας CTRL-Χ και Υ <enter>

learn raspberry pi blacklist

Βήμα 6ο

Εάν εκτελείτε πρόσφατo Raspberry Pi image (3.18 kernel ή μεγαλύτερο) θα πρέπει επίσης να ενημερώσετε το αρχείο /boot/config.txt. Επεξεργαστείτε το με

sudo nano /boot/config.txt και προσθέστε το κείμενο

dtparam=i2c1=on
dtparam=i2c_arm=on

learn raspberry pi dtparami2c

Μόλις γίνει αυτό, κάντε επανεκκίνηση!

sudo reboot

Βήμα 7ο

Δοκιμές στο δίαυλο I2C

Τώρα όταν ξανά συνδεθείτε μπορείτε να πληκτρολογήσετε την ακόλουθη εντολή για να δείτε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές πάνω στο δίαυλο (εάν εκτελείτε πάνω σε Raspberry Pi Model B 512MB)

sudo i2cdetect -y 1

learn raspberry pi i2c detect

Αυτό δείχνει ότι οι δύο διευθύνσεις I2C είναι σε χρήση - 0x40 και 0x70. Σε σας θα δείξει την διεύθυνση που είναι προγραμματισμένη η δικιά σας πλακέτα πχ. 0χ39

Σημειώστε ότι αν χρησιμοποιείτε ένα από τα πρώτα Raspberry Pis (με 256MB Raspberry Pi Model B), τότε θα πρέπει να αλλάξετε την εντολή σε:

sudo i2cdetect -y 0

2020 01 29 at 20 56 132020 01 29 at 20 56 23

Η αρίθμηση όπως φαίνεται στην εικόνα στους 2Χ5 header είναι από πάνω αριστερά 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 μπορούμε να βάλουμε έναν IDC connector 2X5

idc2x5Τα μονά νούμερα αρίθμησης είναι αριστερά στην μια πλευρά και στα δεξιά στην άλλη πλευρά τα ζυγά νούμερα.cable idcTώρα εδώ ή κόβουμε τον ένα κονέκτορα για να κολλήσουμε τα καλώδια πάνω σε μια πλακέτα από ρελέδες.ή θα πάρουμε την καλωδίωση ξεχωριστά και θα την τοποθετήσουμε πάνω στον ένα κονέκτορα και την άλλη μεριά θα την κολλήσουμε στις ακίδες των ρελέδων.

Software

Απαραίτητο λογισμικό