kikasgiannis

Επώνυμο: Κίκας
Κλάδος: Δασκάλων ΠΕ 70 και Επιμορφωτής Εκπαιδευτικών στην αξιοποίηση των ΤΠΕ

Επιπλέον σπουδές

• Κάτοχος μεταπτυχιακού, από το 2019,  με τίτλο «Διοίκηση και Οργάνωση Εκπαιδευτικών Μονάδων» από το Διεθνές Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, με βαθμό Άριστα
• Παρακολούθησα το ετήσιο  πρόγραμμα εκπαίδευσης επιμορφωτών Β΄ επιπέδου και είμαι πιστοποιημένος επιμορφωτής
εκπαιδευτικών  στην  αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία με πάνω από 1500 ώρες διδασκαλίας σε δασκάλους και νηπιαγωγούς.
• Κάτοχος πιστοποιητικού εξειδίκευσης, από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, με τίτλο «Ανάπτυξη Πολυμεσικών Εφαρμογών».
• Κάτοχος Lower (University of Michigan) επιπέδου Β2 στην Αγγλική Γλώσσα.

Διακρίσεις

• Δύο φορές την πρώτη θέση στους πανελλήνιους διαγωνισμούς σχολικών ιστοσελίδων το 2011 και το 2012 με την ιστοσελίδα του Δ.Σ. Μεγάλης Παναγίας  http://dim-meg-panag.chal.sch.gr  την οποία δημιούργησα και συντηρούσα μέχρι το 2020. Τα βραβεία που πήρε το σχολείο ήταν ένα πολυμηχάνημα (fax, scanner, εκτυπωτής) και ένας φορητός διαδραστικός πίνακας.
• Την πρώτη θέση, στην Α/θμια Εκπαίδευση,  στον εθνικό διαγωνισμό  eTwinning δημιουργίας αφίσας με θέμα: «Ευρωπαϊκό Έτος Καταπολέμησης της Φτώχειας και του Κοινωνικού Αποκλεισμού», τη σχ. χρονιά 2010-2011, στο Δ.Σ Μεγάλης Παναγίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ένα από τα δώρα που κέρδισαν οι μαθητές, ένα X-Box 360, το δώρισαν στο Παπάφειο Κέντρο Παιδικής Μέριμνας Θεσσαλονίκης.
• Τη δεύτερη θέση στον πανελλήνιο διαδικτυακό διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Δημιουργήστε ψηφιακά, κατασκευάστε ένα website, γίνετε πρεσβευτές του τόπου σας» με την εργασία "Μεγάλη Παναγία, ένας ευλογημένος τόπος", τη σχ. χρονιά 2009-2010, με βραβείο ένα πολυμηχάνημα
• Την Τρίτη θέση στον πανελλήνιο διαγωνισμό σχολικών εφημερίδων, με θέμα «Η καταιγίδα…μιας πανδημίας», τη σχ. χρονιά 2021-2022, στο Δ.Σ. Μεταγγιτσίου.

Επιστημονική δραστηριότητα

• Συμμετείχα σαν εισηγητής στο 4ο Διεθνές Συνέδριο για την εκπαίδευση που διοργανώθηκε από το Διεθνές Πανεπιστήμιο στις 21-23 Ιανουαρίου 2022
, με θέμα "ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ".
• Συμμετείχα σαν εισηγητής σε 22  σεμινάρια για δασκάλους και νηπιαγωγούς, που διοργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι, οι Συντονιστές Εκπαίδευσης, η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Χαλκδικής και άλλοι φορείς.
• Συμμετείχα, με το Δ.Σ. Μεγάλης Παναγίας, σε τρία ευρωπαϊκά προγράμματα e-Twinning, τα οποία πήραν και τα τρία ετικέτα ποιότητας.
• Δημιούργησα χρήσιμο ψηφιακό (CD) εκπαιδευτικό υλικό μαθηματικών «Οι αριθμοί από το 1 ως το 10» το 2005, το οποίο μοιράστηκε σε όλα τα σχολεία του 1ου Γραφείου Π.Ε. Ν. Χαλκιδικής.
• Δημιούργησα, σε συνεργασία με τον δάσκαλο Βασίλειο Μισαηλίδη, χρήσιμο ψηφιακό (CD) υλικό για διευθυντές και εκπαιδευτικούς με τίτλο «Οδηγός Εκπαιδευτικών» το 2008, το οποίο και μοιράστηκε σε όλα τα σχολεία της Π.Ε. Ν. Χαλκιδικής και σε άλλες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης..

Επαγγελματική κατάσταση εμπειρία

• Είμαι διορισμένος από τις 31/8/1999
• Έχω προϋπηρεσία περίπου 3 χρόνια σαν Διευθυντής στο Δ.Σ Μεταγγιτσίου και 7 χρόνια σαν υποδιευθυντής στο Δ.Σ. Μ. Παναγίας. Επίσης, ένα χρόνο  προϋπηρεσίας σαν προϊστάμενος στο μονοθέσιο Δημοτικό Σχολείο Πλανών Χαλκιδική
• Ήμουν αποσπασμένος για τρία χρόνια στο 1ο Γραφείο Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Χαλκιδικής με έδρα την Αρναία, σαν υπεύθυνος εκπαιδευτικών θεμάτων και μηχανοργάνωσης.
• Διδάσκω, από το 2008, την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία σε δασκάλους και νηπιαγωγούς και έχω πάνω από 1500 ώρες διδασκαλίας.

Back to content | Back to main menu