Φωτόδεντρο

Το Φωτόδεντρο είναι ο Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου για την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αποτελεί την κεντρική e-υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας για την ενοποιημένη αναζήτηση και διάθεση ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου στα σχολεία. Είναι ανοιχτό σε όλους, μαθητές, δασκάλους, γονείς αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο.
Στο Φωτόδεντρο – Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου μπορείτε να αναζητήσετε με ενιαίο τρόπο και από ένα κεντρικό σημείο, ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό για τη σχολική εκπαίδευση, που βρίσκεται είτε στα αποθετήρια «Φωτόδεντρο» του Υπουργείου Παιδείας είτε σε άλλα, «εξωτερικά» αποθετήρια ή εκπαιδευτικές πύλες. Παρέχει δηλαδή έναν κεντρικό «κατάλογο» με το ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό του Υπουργείου Παιδείας για τη σχολική εκπαίδευση.

Εννοιολογικοί χάρτες με το Mindomo

Η εφαρμογή Mindomo (mind mapping) είναι ένα ψηφιακό εργαλείο που επιταχύνει και διευκολύνει το σχεδιασμό διαγραμμάτων και μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο από υπολογιστή όσο και από κινητή συσκευή.

Η υπηρεσία προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία από πρότυπα και παραδείγματα από διαγράμματα ροής, οργανογράμματα και νοητικούς χάρτες για να σας βοηθήσουν να δημιουργήσετε αυτό που ταιριάζει στο μάθημα σας. Το περιβάλλον σχεδίασης είναι πολύ απλό καθώς απλώς επιλέγετε τα αντικείμενα και τα σχέδια που επιθυμείτε ώστε να δημιουργήσετε το διάγραμμα της αρεσκείας σας. Μπορείτε να εισάγετε κείμενο σε κάθε σχήμα, να αλλάξετε το χρώμα του ή το μέγεθος του. Επίσης μπορείτε να ενσωματώσετε εικόνες από την κάμερά σας ή από σελίδες όπως το Bing και το Flickr καθώς επίσης και υπερσυνδέσμων και σημειώσεων.

Η χρησιμότητα της εφαρμογής για την εκπαιδευτική διαδικασία δεν περιορίζεται μονάχα στην οργάνωση ιδεών και την παρουσίαση πληροφοριών. Οι μαθητές μπορούν να κάνουν οι ίδιοι χρήση της εφαρμογής, καλλιεργώντας με αυτόν τον τρόπο την κριτική τους σκέψη και τον γραπτό τους λόγο. Επιπλέον, η εφαρμογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί επικουρικά για γνωστικά αντικείμενα με πολλές πληροφορίες (Ιστορία, Γεωγραφία) ή σας οργανωτής ιδεών για ασκήσεις γραπτού λόγου.

Ψηφιακή αφήγηση με το Storybird

Το Storybird είναι ένα εργαλείο ψηφιακής αφήγησης. Δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές  να δημιουργήσουν διαδικτυακά βιβλία χρησιμοποιώντας διαφορετικά στυλ εικονογράφησης και να τα δημοσιεύσουν στο περιβάλλον του τμήματός τους.

Οι μαθητές μπορούν να σχολιάσουν τις ιστορίες των συμμαθητών τους (υπάρχει ρύθμιση ώστε τα σχόλια πριν τη δημοσίευσή τους να εγκρίνονται πρώτα από τον καθηγητή). Η εφαρμογή είναι εξαιρετικά φιλική και παρακινεί τους μαθητές να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους. Η δωρεάν εγγραφή επιτρέπει τη δημιουργία 35 μαθητικών λογαριασμών.

Το διαδικτυακό εργαλείο παρουσιάσεων Prezi

Το prezi είναι ένα δωρεάν online εργαλείο που σας επιτρέπει την εντυπωσιακή, μη γραμμική [Powerpoint] προβολή των διαφανειών σας.

Διαφοροποιήστε την προβολή των παρουσιάσεών σας τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά με ομολογουμένως εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Η δημιουργία κειμένων γίνεται με ένα απλό κλικ πάνω σε μία και μοναδική οθόνη, στην οποία μπορείς να κάνεις zoom in/out, έτσι ώστε να εστιάσετε οπουδήποτε, όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι ένα στοιχείο που έχει εισαχθεί στην παρουσίαση. Εκτός από κείμενο, μπορούν να προστεθούν αρχεία εικόνας, μουσική, links, βίντεο ή pdf, με upload από τον υπολογιστή, ή και με ενσωμάτωση βίντεο από το youtube. Επιπλέον, μπορεί κάποιος να υπογραμμίσει, να σχεδιάσει με μολύβι και να εισάγει τόξα για συνδέσεις.

Διατίθεται και offline player για να αναπαράγετε τις διαφάνειές σας χωρίς να έχετε Internet ((κατεβαίνει ένα zip αρχείο με όλα τα αρχεία που χρειάζονται για την παρουσίαση και τρέχεις ένα flash exe).

Το prezi προσφέρει στο χρήστη τη δυνατότητα:

• να προσκαλέσει άτομα για να παρακολουθήσουν την παρουσίασή του
  • να προσκαλέσει άτομα για να την τροποποιήσουν

Αυτό ήταν μια πρώτη προσέγγιση για το εργαλείο Prezi

Καλημέρα κόσμε!

Καλώς ήλθατε στο WordPress. Αυτή είναι η πρώτη σας άρθρο (post). Επεξεργαστείτε το ή διαγράψτε το και στη συνέχεια ξεκινήστε να γράφετε.