Ανάμεσα στους τοίχουςΦρανσουά Μπεγκοντό (2006), Ανάμεσα στους τοίχους, εκδ. Μεταίχμιο (μτφ. Μ. Κοραντζάκη), σ.273.

Ανάμεσα στους τοίχους ενός σχολείου σε μια εργατική συνοικία του Παρισιού εκτυλίσσεται η κωμικοτραγική καθημερινότητα ενός καθηγητή γαλλικών. Οπλισμένος με τις καλύτερες προθέσεις, ο Φρανσουά θέλει να μεταδώσει στους μαθητές του γνώσεις, αλλά θα βρεθεί αντιμέτωπος με συγκρούσεις ανάμεσα σε κουλτούρες και συμπεριφορές. Τον παρακολουθούμε στη διάρκεια μιας σχολικής χρονιάς καθώς ρίχνεται με ενθουσιασμό στη δουλειά του, χτίζει σιγά-σιγά γέφυρες με τους «δύσκολους» μαθητές του και αναπτύσσει σχέσεις με τους συναδέλφους του. Βασισμένο στην εμπειρία του ίδιου του συγγραφέα ως καθηγητή, το Ανάμεσα στους τοίχους είναι  ένα βαθιά συναισθηματικό και ανθρώπινο αφήγημα με θέμα το μικρόκοσμο του σχολείου, διαποτισμένο από την ενέργεια των διαδρόμων και των αιθουσών διδασκαλίας.
Το βιβλίο ήταν η βάση για την ομώνυμη ταινία του Λοράν Καντέ στην οποία πρωταγωνιστεί ο ίδιος ο Φ. Μπεγκοντό (Χρυσός Φοίνικας στο φεστιβάλ των Καννών, 2008).
Τα παιδαγωγικά χαρίσματα του εν λόγω εκπαιδευτικού είναι αναμφισβήτητα, αφού έχει τη βούληση να κολυμπήσει στα νερά των σύγχρονων παιδαγωγικών θεωρήσεων, όπου ένα παιδί πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ισότιμος συνομιλητής, χωρίς κανενός είδους εξιδανίκευση. Όμως διαβάζοντας το κείμενο δεν μπορείς να το χαρείς με την ψυχή σου, λόγω του είδους γραφής που υιοθετείται. Αυτή προϋποθέτει μια άκρατη οπτικοποιημένη ματιά πάνω του εκ μέρους του αναγνώστη, γεγονός που στερεί τη χάρη της αφήγησης η οποία δεν έχει ανάγκη από δεκανίκια για να λειτουργήσει καθαρτικά. Μ’ άλλα λόγια, το κείμενο φαίνεται σαν να έχει εκ προοιμίου γραφτεί έτσι,  ώστε ν’ αποτελέσει σενάριο για μια ταινία…