Ο δάσκαλος   (τηλεοπτική σειρά)
Σκηνοθέτης: Πιέρ Γκριμπλά

Ο δάσκαλος Χώρα προέλευσης: Γαλλία (1996)

Ελληνική προβολή: ΕΤ1

Ο Βικτόρ Νοβάκ (Ζεράρ Κλεν) απαρνείται το επάγγελμα του δικαστή ανηλίκων, γιατί δεν μπορούσε μέσα απ’ αυτό να βοηθήσει τα παιδιά. Αντίθετα, βρίσκει πολύ πιο ουσιαστικό, αυτό που μπορεί να προσφέρει ένας δάσκαλος. Έτσι, διορίζεται δάσκαλος και περιφέρεται στα σχολεία της γαλλικής επαρχίας αντιμετωπίζοντας πλήθος περίπλοκων καταστάσεων που θέτει σήμερα στην εκπαίδευση κάθε σύγχρονη κοινωνία δυτικού τύπου, μέσω των παιδιών: τον κοινωνικό αποκλεισμό, τη μετανάστευση, τη διάλυση του κοινωνικού περίγυρου, την παιδική εγκατάλειψη, τους μικτούς γάμους, τους δεύτερους και τρίτους γάμους κ.α. Μια σειρά προβλημάτων, τα οποία είναι εκ των πραγμάτων υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει σήμερα ο σχολικός θεσμός. Μέσα από τη στάση του δάσκαλου Βικτόρ Νοβάκ, η γαλλική τηλεόραση μάς έδωσε προ πολλού μια σειρά από αυθεντικές σύγχρονες αντιμετωπίσεις. Κάθε πρόβλημα κι ένα ή δύο επεισόδια διάρκειας περίπου 45΄ ή 90΄ αντίστοιχα.
Από αυτή τη σειρά καταφέραμε παλιότερα να εγγράψουμε μερικά επεισόδια…

Ο δρόμος των άστρων  (Les chemin des étoiles)

Διάρκεια: 90΄Ο δρόμος των άστρων
Τόπος προβολής: 9/Θ Δ.Σ. Κατούνας                                                                                Β΄ Δημ. σχολείο Αμφιλοχίας
Ημερομηνία: Τρίτη 18 /3/ 2008
                     & Τετάρτη 9/4/2008 αντίστοιχα

Σ’ ένα χωριό της γαλλικής επαρχίας επιστρέφει μια νεαρή γυναίκα, η Σαρλότ, που μόλις έχει αποφυλακιστεί, μαζί με το οκτάχρονο γιο της. Έρχεται αποφασισμένη να παλέψει σε μια ύστατη προσπάθεια για να ενταχθεί κοινωνικά και να βοηθήσει το παιδί της να αναπτυχθεί μέσα σ’ ένα φυσιολογικό κοινωνικό περιβάλλον. Τα παιδιά στο σχολείο, ανάμεσά τους και ο ξάδελφός του, στην αρχή το αποδέχονται, αλλά όταν οι γονείς του φροντίζουν να μαθευτεί το παρελθόν της νεόφερτης οικογένειας, το αποφεύγουν επιμελώς.
Ο δάσκαλος παρακολουθεί διακριτικά την κατάσταση που εκτυλίσσεται στο μικρό σχολείο του και προσπαθεί με μια σειρά παρεμβάσεων να αποτρέψει την απομόνωση του παιδιού. Όμως οι συγγενείς της και το κοινωνικό περιβάλλον εξακολουθούν να αντιδρούν, ενώ το πολύ άσχημο παρελθόν της οικογένειας καραδοκεί να την συμπαρασύρει στην πρότερη κατάσταση.
Οι μικρές τοπικές κοινωνίες δεν συγχωρούν εύκολα.  Τελικά, όταν ακόμα κι ο δήμαρχος, που είχε αναλάβει στην περιοχή του ένα πρόγραμμα επανένταξης, απογοητεύεται, το διαφαινόμενο ναυάγιο αποφεύγεται χάρις στην τόλμη των παιδιών και την αταλάντευτη στήριξη του δασκάλου.

ΟιΙνδιάνοι (Frères de sangue )

Διάρκεια: 90΄Οι Ινδιάνοι

Τόπος προβολής: 6/Θ Δημ. σχολείο Ν.
                           Χαλκιόπουλου
Ημερομηνία: Πέμπτη 27 /3/ 2008

Δύο συνομήλικα παιδιά, ο Τομά και ο Ζερόμ είναι υποχρεωμένα να συνυπάρχουν. Αν και δεν είναι αδέλφια, μένουν κάτω από την ίδια στέγη, αφού ο πατέρας τού ενός και η μητέρα τού άλλου είναι ζευγάρι. Ο Ζερόμ που βρίσκεται σε μειονεκτική θέση, μετατρέπει τη μειονεξία του σε επίδειξη δύναμης έναντι του Τομά.
Όντας συμμαθητές στο σχολείο του χωριού, μεταφέρουν, όπως είναι φυσικό, κι εκεί την ενδοοικογενειακή τους σύγκρουση… Όπου μέσα στην τάξη εξυφαίνονται κρυφά και φανερά εκβιασμοί, προκλήσεις, σχέσεις εξουσίας και υποταγής. Έτσι, μέσα από ένα φαινομενικά αθώο παιχνίδι, το παιχνίδι των Ινδιάνων που τα παιδιά υποδύονται διαρκώς, ο Ζερόμ καταφεύγει σε επιδεικτικές προκλήσεις σε βάρος του Τομά και προσπαθεί να τον εξωθήσει στην απομόνωση και την απόγνωση.
Στο πρόβλημα αναπόφευκτα εμπλέκονται οι γονείς των παιδιών και το σχολείο. Ο δάσκαλος προσπαθεί να αποκλιμακώσει την ένταση με καίριες παιδαγωγικές παρεμβάσεις έναντι των πρωταγωνιστών του προβλήματος.
Τελικά  η δραματική κλιμάκωση της κατάστασης θα εκτονωθεί μόνο όταν ο Ζερόμ θα κατανοήσει την πραγματικότητα και θα δεχτεί τον Τομά σαν αδελφό του. Ωστόσο, το εγχείρημα θα αποδειχθεί πολύ δύσκολο καθώς τα απρόοπτα και οι παλινδρομήσεις δεν λείπουν.