Ούτε ένας λιγότερος

Σκηνοθέτης: Ζανγκ Γιμού
  Χώρα προέλευσης: Κίνα (1999)
 Διάρκεια: 102΄ (έγχρωμη)
Τόπος προβολής: 5/Θ Δημ.σχολείο     Μενιδίου
Ημερομηνία: Τρίτη 8 Απριλίου 2008

Σε ένα απομακρυσμένο χωριό της Κίνας μια 13χρονη αντικαθιστά για λίγες μέρες το δάσκαλο του σχολείου και παίρνει κατά γράμμα τις εντολές του: ούτε ένας λιγότερος στην τάξη, αν θέλει να αμειφθεί! Έτσι, όταν ένας μαθητής εγκαταλείπει το σχολείο για να βρει δουλειά στην πλησιέστερη μεγαλούπολη, η Γουέι θα κάνει το παν για να τον φέρει πίσω! Αυτήν την τραγελαφική συνθήκη επιλέγει ο Γιμού για να προβάλλει με πειστικό τρόπο μια σημαντική πτυχή της προβληματικής εκπαιδευτικής κατάστασης στην αχανή ενδοχώρα της Κίνας.
Σ’ αυτήν την ταινία καταδεικνύεται, λοιπόν, ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της σύγχρονης Κίνας: το πρόβλημα της στοιχειώδους εκπαίδευσης στις απομακρυσμένες φτωχές επαρχίες, όπου αφενός τα σχολεία λειτουργούν υποτυπωδώς και αφ’ ετέρου υπάρχουν τεράστια ποσοστά σχολικής διαρροής. Αυτή ακριβώς την πραγματικότητα  καταγράφει ο Γιμού μέσα από την αγωνιώδη ιστορία της νεαρής δασκάλας να φέρει πάλι στο σχολείο έναν εννιάχρονο μαθητή της. Αν και απλοϊκή και χωρίς ίχνος επιτήδευσης, η νεαρή δασκάλα  μας καταπλήσσει για το πείσμα, το θάρρος και  την αδάμαστη θέλησή της, στοιχεία τα οποία τελικά αποδεικνύονται απαραίτητα για την επιτυχή έκβαση κάθε εκπαιδευτικού εγχειρήματος.

Η ταινία είναι γυρισμένη σε φυσικούς χώρους και με ερασιτέχνες ηθοποιούς.  Η ιστορία της συγκινεί με την αλήθεια της, που πηγάζει τόσο από τις ‘‘ερμηνείες’’ όλων των συμμετεχόντων όσο και από την εκφραστικότητα της νεαρής πρωταγωνίστριας.