Το παλιό σχολείο.Τομπάϊας Γουλφ (2003), Το παλιό σχολείο, εκδ. Πόλις (μτφ. Π. Κοντογιάννης), 2008, σ. 253.

Πώς μπορεί να τα βγάλει πέρα ένα αγόρι ταπεινής καταγωγής που σπουδάζει με υποτροφία σ’ ένα αριστοκρατικό οικοτροφείο της Νέας Αγγλίας; Λέγοντας ψέματα για το παρελθόν του…
Όπως πολλοί συμμαθητές του, ο κεντρικός ήρωας του μυθιστορήματος ονειρεύεται να γίνει συγγραφέας. Την ιδεώδη ευκαιρία να διακριθεί θα του τη δώσει ένας διαγωνισμός διηγήματος τον οποίο διοργανώνει το σχολείο και που το έπαθλό του είναι μια κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον θρυλικό Έρνεστ Χέμινγουέϊ. Όμως για να γίνει συγγραφέας, ο αφηγητής πρέπει, για πρώτη φορά στη ζωή του, να μάθε να λέει την αλήθεια στον εαυτό του.
Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα που φέρνει κάτι από την ατμόσφαιρα του Κύκλου των χαμένων ποιητών και θυμίζει έντονα το Φύλακα στη σίκαλη. Είναι μια ιστορία δεξιοτεχνικά γραμμένη για τη μαθητεία και την ενηλικίωση στην Αμερική του ’60.