Ιστορίες από το σχολείοΠεριοδικό ‘‘η λέξη’’, Ιστορίες από το σχολείο (αφιέρωμα), τευχ. 175, Μάιος-Ιούνιος 2003, σ. 443-573.

Ένα αφιέρωμα του αξιόλογου λογοτεχνικού περιοδικού ‘‘η λέξη’’, όπου συλλέγονται κείμενα από επώνυμους ανθρώπους των τεχνών και των γραμμάτων.
Ανάμεσά τους διακρίνουμε τους κριτικούς τέχνης Μ. Λαμπράκη-Πλάκα και Κ. Γεωργουσόπουλο, τους ζωγράφους Π. Τέτση, Α. Φασιανό, τον ηθοποιό Γ. Αρμένη τους πανεπιστημιακούς δασκάλους Ε. Κριαρά και Β. Καραποστόλη, τους ποιητές Ν. Βαλαωρίτη Γ. Παυλόπουλο  και τους πεζογράφους  Χ. Μηλιώνη, Π. Μάρκογλου, Τ. Αβέρωφ και Α. Μεγαπάνου.
Όλοι τους αφηγούνται με μοναδικό τρόπο ιστορίες από τα χρόνια που κάθονταν στα μαθητικά θρανία. Μερικοί απ’ αυτούς, εκπαιδευτικοί κι οι ίδιοι, αναφέρονται στις πρώτες τους εμπειρίες ως δάσκαλοι. Στο επίμετρο του ίδιου πάντα τεύχους φιλοξενούνται κείμενα ίδιας θεματικής υφής από το περιοδικό του μεσοπολέμου «Θεατής», όλα σταχυολογημένα το 1935. Τα κείμενα αυτά υπογράφουν οι ποιητές Κ. Παλαμάς, Τ. Άγρας, Ζ. Παπαντωνίου, Α. Προβελέγγιος και Κ. Βάρναλη και οι πεζογράφοι Π. Νιρβάνας, Γρ.Ξενόπουλος, Σ. Μελάς, Γ. Καζαντζάκη και Ε. Αλεξίου.