5.2.3 Τίτλος ταινίας: Το Δημοτικό Σχολείο

Σκηνοθέτης: Γιαν Σβέρακ

Τόποι προβολής: Δημοτικά σχολεία Θυάμου, Μενιδίου & Α΄ Αμφιλοχίας

Ημερομηνίες: 8, 16 & 17 Μαρτίου 2005 (ώρα 12-2 μ.μ.)

Μια έγχρωμη τσεχοσλοβάκικη ταινία που διεκδίκησε το Όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας το 1991.

Πριν τη δημιουργία του Μικρού Κόλυα, ο Τσέχος σκηνοθέτης Γιαν Σβέρακ μας έδωσε μια ακόμα έξοχη ταινία που μας μεταφέρει στην εκπαιδευτική πραγματικότητα μιας μεταβατικής περιόδου της χώρας του.

Σ’ ένα δημοτικό σχολείο της Πράγας, μετά τη λήξη του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου και πριν την εγκαθίδρυση του κομμουνιστικού καθεστώτος, καταφθάνει ένας δάσκαλος με σκοπό να επιβάλει την τάξη σε μια… απείθαρχη σχολική τάξη. Ένας δάσκαλος με αμφιλεγόμενο παρελθόν και χτυπητές αδυναμίες, που αναπτύσσει μια ιδιότυπη παιδαγωγική σχέση με τους ατίθασους μαθητές του και μεταβάλλεται σε πρότυπο γι’ αυτούς.

Μια ταινία που αποδίδει ανάγλυφα το κλίμα της εποχής και, καταδεικνύει ότι το σχολείο συνδέεται στενά με την κοινωνία και ότι δεν λειτουργεί στο κενό. Μια διεισδυτική ματιά στο ‘‘μαύρο κουτί’’ της παιδαγωγικής σχέσης, που φανερώνει πόσο ορθό είναι το αισθητήριο των παιδιών και πόσο πρέπει να το εμπιστευόμαστε.