Οι τεχνικές εκδόσεις του Ευγενιδείου στο Διαδίκτυο

Οι εκδόσεις του Ιδρύματος Ευγενίδου, με βάση τις οποίες σπούδασαν χιλιάδες τεχνικών κατά το παρελθόν. διατίθενται πλέον ελεύθερα στο διαδίκτυο. Σημειώνουμε ότι τα τεχνικά βιβλία του Ιδρύματος Ευγενίδου,  περιλαμβάνουν πολλές πρακτικές εφαρμογές της θεωρητικής γνώσης (ακόμη και των μαθηματικών) και έτσι είναι κατάλληλα για να πάρουν ιδέες οι εκπαιδευτικοί για δραστηριότητες εναλλακτικής προσέγγισης της γνώσης και εργασίες για τους μαθητές τους.

Τα βιβλία κατατάσσονται, μεταξύ άλλων, σε βιβλιοθήκη του τεχνίτη (1956-1975,  βιβλιοθήκη του τεχνικού (1962-1994), τεχνική βιβλιοθήκη (1970-1980), βιβλιοθήκη τεχνικού επαγγελματικού λυκείου και τεχνικών σχολών  (1997-1999), βιβλιοθήκη του ναυτικού (1967 έως σήμερα) κλπ

Τα βιβλία μπορείτε να τα αναζητήσετε από την ιστοσελίδα Ίδρυμα Ευγενίδου - Κατάλογος Βιβλίων