Μάγοι της Επιστήμης

2ος Διαγωνισμός Επιστημονικού Πειράματος, 14-15 Φεβρουαρίου 2009 - Ίδρυμα Ευγενίδου

Και αυτή τη χρονιά οι εκπαιδευτικοί γίνονται οι «Μάγοι της Επιστήμης» και αναλαμβάνουν να σας ξεναγήσουν στη «χώρα των πειραμάτων»  εκεί που η επιστήμη συναντά τα παιδιά, το μυστήριο βρίσκει απαντήσεις και η γνώση είναι διασκέδαση.
Το CAID σας προσκαλεί στο 2ο Διαγωνισμό Επιστημονικού Πειράματος στο Περιστύλιο και στο Aμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου, όπου...
-   καθημερινά υλικά μεταμορφώνονται και ερμηνεύουν τους κανόνες της Φύσης,
-   «do it yourself!» πειράματα μετατρέπουν  τα παιδιά και σε πρωταγωνιστές,
-   χώροι δημιουργίας προκαλούν τη φαντασία και τα ταλέντα τους,
-   νέοι επιστήμονες  προκαλούν το ενδιαφέρον του παιδικού κοινού με διαδραστικά παιχνίδια

Aκόμη,
-    Σεμινάριο «Η Madeleine Walton, ειδική επιστήμονας και σύμβουλος διδασκαλίας θετικών επιστημών του Stanley Education Centre παρουσιάζει: Πρότυπη Διδασκαλία της Επιστήμης» 15 Φεβρουαρίου 2009» 10.00 π.μ. με 12.00 π.μ., στο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου και εμπνέει εκπαιδευτικούς και
γονείς. Το κεντρικό θέμα είναι: Συναρπαστικές και αποτελεσματικές επιστημονικές δραστηριότητες για μαθητές ηλικίας 13 έως 16 ετών.
Το σεμινάριο θα γίνει στα αγγλικά και θα υπάρχει αυτόματη διερμηνεία.
Η είσοδος είναι δωρεάν, ωστόσο, απαιτείται τηλεφωνική ή ηλεκτρονική κράτηση θέσεων στο 210 7251 893 ή στο caid5@otenet.gr, αντίστοιχα.
Οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαιώσεις συμμετοχής.

-   Η θεατρική παράσταση «Η επιστήμη της Αγάπης», από την ομάδα SciCo, Την Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009, ώρα 18:30, στο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου όπου εύστοχα όσο και πρωτότυπα παρουσιάζεται η επιστημονικότητα του έρωτα.
 Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στα ελληνικά.  Διάρκεια:  1 ώρα.
Η είσοδος είναι ελεύθερη κατόπιν κράτησης θέσης.
Κρατήσεις θέσεων, για την θεατρική παράσταση στην κα Καίτη Γιακουμάκη στη διεύθυνση
Katy.Yakoumaki@britishcouncil.gr ή στο τηλέφωνο 210 369 2342.

Περισσότερες πληροφορίες:

www.caid.gr και