Επιμορφωτική συνάντηση  για την Τεχνολογία Α΄ τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Eπιμορφωτική συνάντηση εργασίας για τα μαθήματα «Στοιχεία Τεχνολογίας» της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. και «Τεχνολογία» της Α΄ τάξης ΓΕ.Λ  διοργανώνεται από κοινού από τους Σχολικούς Συμβούλους του κλάδου ΠΕ 12,  Γ. Παυλίδη Αρχιτεκτόνων, Αθ. Κονταξή Μηχανολόγων και  Νικ. Ζούλη Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.

Η συνάντηση  θα γίνει την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30-10-2009 στη ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ ΣΧΟΛΗ, Θεσσαλονίκης 151, Σταθμός ΗΣΑΠ  «ΚΑΛΛΙΘΕΑ»  και από τις 12.00΄ έως τις 15.00΄.

Η συνάντηση απευθύνεται στους διδάσκοντες τα μαθήματα στα σχολεία της Σιβιτανιδείου Σχολής καθώς και στα σχολεία των περιοχών αρμοδιότητας των Διευθύνσεων Δ.Ε. της Δ΄ Αθήνας και του Πειραιά, και των Γραφείων τους. Επισημαίνεται ότι, τα μαθήματα διδάσκονται και από εκπαιδευτικούς άλλων κλάδων και ειδικοτήτων (εκτός του κλ. ΠΕ 12). Θεωρούμε ότι η παρουσία και συνεισφορά στη συνάντησή μας, των διδασκόντων αυτών θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη, για όλους.

Εισήγηση, εκτός των Σχολικών Συμβούλων, θα παρουσιάσει ο εκπαιδευτικός του Ζαννείου Πειραματικού Λυκείου κ. Ιω. Τζωρτζάκης, κλ. ΠΕ 12, Πολ. Μηχανικός.

Παρακαλούνται  οι κ. Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων να διευκολύνουν τους διδάσκοντες των Σχολείων τους, ώστε να μπορέσουν να συμμετάσχουν στη συνάντηση.

Επισημαίνουμε ακόμη ότι επειδή το μάθημα «Στοιχεία Τεχνολογίας» της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. διδάσκεται εφέτος για δεύτερη σχολική χρονιά με Α.Π.Σ. ταυτόσημο με εκείνο της Α΄ τάξης ΓΕ.Λ. και με το ίδιο διδακτικό βιβλίο, θεωρούμε ότι είναι επιτακτική η ανάγκη της παρουσίας των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στα ΕΠΑ.Λ., αλλά και όλων των εκπαιδευτικών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα για πρώτη φορά.

Η έγκριση για τη συγκεκριμένη συνάντηση έχει εξασφαλιστεί από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης  Αττικής και θα αποσταλεί στα σχολεία αντίγραφό της, έγκαιρα.

Στη συνάντηση θα γίνουν σύντομες εισηγήσεις  και θα ακολουθήσει συζήτηση. Κρίνουμε σκόπιμο, οι εκπαιδευτικοί να έχουν διαβάσει τις σχετικές προτάσεις διδασκαλίας του μαθήματος από την ιστοσελίδα http://users.sch.gr/kontaxis  και να είναι προετοιμασμένοι να καταθέσουν την προσωπική τους εμπειρία και τις παρατηρήσεις τους.

Επίσης θα ήταν χρήσιμο οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη διδάξει το μάθημα να φέρουν αντίγραφα ή πρωτότυπα μιας ή δύο αντιπροσωπευτικών μαθητικών εργασιών, ώστε να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη ενός γόνιμου προβληματισμού.