Εξ αποστάσεως εκπαίδευση για διδάσκοντες σε  πολυπολιτισμικό περιβάλλον

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων μαθητών, δημοσιεύθηκε Πρόσκληση για εξ αποστάσεως επιμορφωτικά σεμινάρια εκπαιδευτικών που εργάζονται σε έντονα πολυπολιτισμικές τάξεις, όπως είναι αυτές των περισσότερων επαγγελματικών σχολείων.

Τα σεμινάρια αυτά, που θα πραγματοποιηθούν τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο του 2012,  συνδυάζουν τη δια ζώσης διδασκαλία σε σεμιναριακή μορφή, με εφαρμογές στο περιβάλλον του σχολείου από τους εκπαιδευτικούς. Στόχος τους είναι να προσφέρουν εστιασμένη επιμόρφωση σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, έτσι ώστε να αποκομίσουν γνώσεις και δεξιότητες για τη βελτίωση του διδακτικού τους έργου στο πολυπολιτισμικό σχολείο.

Ειδικότερα, θα γίνουν τα εξής σεμινάρια που αφορούν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: :

Σεμινάριο IΙ:  «Διαφοροποίηση της διδασκαλίας στο πολυπολιτισμικό σχολείο»

Διάρκεια:     28 Ιανουαρίου έως 18 Φεβρουαρίου 2012

Εισηγήτρια:   Ελένη Σπαθάρη – Μπεγλίτη, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων

Σκοπός:          Η διασαφήνιση όρων όπως Διαπολιτισμικότητα, Πολυπολιτισμικότητα και Ρατσισμός, η διερεύνηση σχολικών δράσεων για την ενδυνάμωση της σχέσης μεταξύ των μαθητών και για την ανάπτυξη της δυναμικής της ομάδας, η δόμηση δικτύων επικοινωνίας στο πολυπολιτισμικό σχολείο. Θα εφαρμοστούν ποικίλες παιδαγωγικές παρεμβάσεις, όπως το παιχνίδι ρόλων, η αξιοποίηση αρχαιοελληνικών μύθων, μια πρωτότυπη διδασκαλία της Τοπικής Ιστορίας, χρήση εκπαιδευτικών μουσειοσκευών, τη δημιουργία σχολικού μουσείου, σχεδιασμό πολιτιστικών δραστηριοτήτων, το ταξίδι του Οδυσσέα και η αναγνώριση της ιδεολογικής χρήσης του χάρτη, εναλλακτικές προσεγγίσεις στη λογοτεχνία, αξιοποίηση παραμυθιών κ.ά. Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Δια ζώσης διδασκαλίες: θα πραγματοποιηθούν στην Αθήνα, Σάββατο 28 Ιανουαρίου και Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012, 10.00 έως 16.00.

Σεμινάριο ΙΙI:  Εργαστήρι δημιουργικής διδασκαλίας: Σχεδιασμός, εφαρμογές και αξιολόγηση

Διάρκεια:     4 έως 25 Φεβρουαρίου 2012

Εισηγήτρια:   Δήμητρα Μακρή, Σχολική Σύμβουλος Δ.Ε.

Σκοπός:          Η οριζόντια διάδραση με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς με στόχο τη βελτίωση της διδασκαλίας μέσα από το σχεδιασμό, την εφαρμογή και τις αξιολογήσεις διδακτικών παρεμβάσεων.  Με τον όρο δημιουργική διδασκαλία εννοούμε την επινοητική διδασκαλία που προωθεί την πρωτότυπη σκέψη (κριτική ή δημιουργική). Εστιάζει όχι μόνο στο περιεχόμενο, αλλά και στις διαδικασίες της μάθησης και έχει ως σκοπό την επίλυση προβλημάτων διδακτικής μεθοδολογίας. Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Δια ζώσης διδασκαλίες: θα πραγματοποιηθούν στην Αθήνα, Σάββατο 4 και Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2012, 10.00 έως 16.00.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή έως την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2012, αποστέλλοντας συμπληρωμένη τη συνημμένη φόρμα στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση:

(υπόψιν κ. Εύης Πολυβάκα, τηλέφωνο:2107752452)

Σε όσους γίνουν δεκτοί θα αποσταλεί εγκαίρως το πρόγραμμα. Επειδή οι θέσεις είναι περιορισμένες θα έχουν προτεραιότητα όσοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον για την εξ αποστάσεως επιμόρφωση. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση επιμόρφωσης διάρκειας 30 ωρών.