Aξιοποίηση πινακίδων και προσομοιώσεων

10 Μαΐου 2012
3ο ΣΕΚ Αθηνών /1ο ΕΠΑΛ Ηλιούπολης

Κατεβάστε και στείλτε μας την Αίτηση Συμμετοχής μέχρι 8-5-2012

Eπιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς Μηχανολογικών ειδικοτήτων  με θέμα: «Η αξιοποίηση πινακίδων και προσομοιώσεων στα εργαστήρια Ψύξης» διοργανώνεται την  Πέμπτη  10-05-201,  κατά τις ώρες 12.00-15.00, στο 3ο ΣΕΚ Αθηνών (Ηλιούπολης)/ 1ο ΕΠΑΛ Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης 521-523, Ηλιούπολη, 16341, Τηλ: 210-9935763. Δείτε αναλυτικά στους χάρτες Google http://g.co/maps/ve42p

Βασικός εισηγητής θα είναι ο εκπαιδευτικός Σπύρος Κανελλόπουλος ΠΕ 17 Μηχανολόγος

Απευθύνεται σε όλους τους κλάδους των εκπαιδευτικών μηχανολογικών ειδικοτήτων της ΔΔΕ Α΄ ΑθήναςΣτην περίπτωση που υπάρξουν κενές θέσεις, μπορούν να συμμετάσχουν και εκπαιδευτικοί άλλων περιοχών. Αν και αφορά κυρίως όσους διδάσκουν θεωρία και εργαστήρια Ψύξης -  Κλιματισμού, μπορεί να βοηθήσει και όσους διδάσκουν άλλα μαθήματα του τομέα μηχανολόγων και οχημάτων.

Σκοπός της επιμορφωτικής συνάντησης είναι:

• Η εργαστηριακή επιμόρφωση και ανταλλαγή απόψεων για την αξιοποίηση των εκπαιδευτικών πινακίδων – προσομοιώσεων για θέματα Ψύξης

• Η ανάδειξη της δυνατότητας διεξαγωγής ανάλογων ασκήσεων σε όσα εργαστήρια δεν διαθέτουν εκπαιδευτικές πινακίδες

• Η αξιοποίηση των παραπάνω από εκπαιδευτικούς θεωρητικών μαθημάτων του Μηχανολογικού τομέα

Όσοι εκπαιδευτικοί διαθέτουν Πινακίδες Εργαστηρίου Ψύξης στα εργαστήριά τους, θα παρακολουθήσουν αρχικά σύντομη παρουσίαση των δυνατοτήτων τους και στη συνέχεια το εργαστηριακό μέρος του σεμιναρίου (μέχρι 15 εκπαιδευτικοί ).

Όσοι εκπαιδευτικοί δεν διαθέτουν Πινακίδες Εργαστηρίου Ψύξης στα εργαστήριά τους, θα παρακολουθήσουν σύντομη  παρουσίαση των δυνατοτήτων τους και στη συνέχεια θα συζητήσουν για εναλλακτικούς τρόπους διεξαγωγής εργαστηριακών ασκήσεων και για πιθανή αξιοποίησή τους στη θεωρία των μηχανολογικών μαθημάτων. Παρακαλούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί να προετοιμαστούν ώστε να παρουσιάσουν σύντομα καλές πρακτικές που αξιοποιούν στα εργαστήριά τους.

Για την παραλαβή του εκπαιδευτικού υλικού παρακαλούνται οι συνάδελφοι να προσέλθουν με δικό τους stick - usb καθώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αναπαραγωγής του.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική. Θα παρακαλούσαμε οι Διευθυντές να διευκολύνουν τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή τους στη συνάντηση.

Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής στο σεμινάριο.

Η διοργάνωση του σεμιναρίου πραγματοποιείται με πρωτοβουλία των Σχολικών Συμβούλων Μηχανολόγων Αθανάσιου Κονταξή (ΠΕ12) και Βασίλη Παπαευθυμίου (ΠΕ17)

Κατεβάστε και στείλτε μας την Αίτηση Συμμετοχής μέχρι 8-5-2012