Επιμορφωτική  συνάντηση

«Ειδική Θεματική Δραστηριότητα τομέων Μηχανολόγων και Οχημάτων»

Από το τρέχον σχολικό έτος εισάγεται η Ειδική Θεματική Δραστηριότητα (ΕΘΔ) στη Β΄ τάξη ημερησίων ΕΠΑ.Λ. και στη Γ΄ Τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.

Για την καλύτερη προετοιμασία της διεξαγωγής του μαθήματος,  καλούνται οι εκπαιδευτικοί Μηχανολογικών Ειδικοτήτων οι οποίοι πρόκειται να αναλάβουν τη διδασκαλία της ΕΘΔ  στους τομείς Μηχανολόγων και Οχημάτων  την

Πέμπτη  20 Σεπτεμβρίου 2012, ώρα 12.00 – 14.00 στο Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας, Λ. Κηφισίας 16, 1ος όροφος (Μετρό Αμπελόκηποι)

Αν και η κυρίως ενημέρωση θα λήξει στις 14.00, θα υπάρχει διαθεσιμότητα των Σχολικών Συμβούλων για περαιτέρω συζήτηση μέχρι 16.00

Για όσους δεν μπορέσουν να παρευρεθούν λόγω της απεργίας των συγκοινωνιακών μέσων, η συνάντηση θα επαναληφθεί ομοίως και την Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου

Στη συνάντηση θα υπάρξει σύντομη παρουσίαση για το περιεχόμενο, τη μεθοδολογία και την αξιολόγηση του μαθήματος, θα δοθούν σχετικές διευκρινίσεις και θα γίνει ανταλλαγή απόψεων για τα θέματα που θα προταθούν από τους εκπαιδευτικούς.

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί (αν δεν το έχουν ήδη λάβει) και αντίτυπο του βιβλίου του εκπαιδευτικού «Η καινοτομία των Ερευνητικών Εργασιών στο Νέο λύκειο»

Οι Διευθυντές των ΕΠΑΛ παρακαλούνται να ενημερώσουν ενυπογράφως τους εκπαιδευτικούς μηχανολογικών ειδικοτήτων των σχολείων τους που θα αναλάβουν την ΕΘΔ στους τομείς Μηχανολόγων και Οχημάτων και να τους διευκολύνουν (με τροποποίηση του Ω.Π., αν χρειαστεί)  για να παρευρεθούν στη συνάντηση.

Παρακαλούμε να ενημερωθούμε μέχρι Τετάρτη 19-9-2012, για το ονοματεπώνυμο των εκπαιδευτικών του σχολείου σας που πρόκειται να λάβουν μέρος στη συνάντηση.

Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Οδηγίες και άλλο υλικό για την Ειδική Θεματική Δραστηριότητα (ΕΔΘ)  στη διεύθυνση: http://users.sch.gr/kontaxis/mathimata/B_EPAL/1207eidikithematikidrastiriotita.htm