Συνέδριο για τα δικαιώματα των μαθητών

7-8-9 Δεκεμβρίου 2012, Αθήνα

Είναι ιδιαιτέρως χρήσιμο να παρακολουθήσουμε με τους μαθητές μας το συγκεκριμένο συνέδριο Είναι πιθανόν να μας δοθεί η δυνατότητα να κατανοήσουμε καλύτερα τα προβλήματα των μαθητών μας.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση των διοργανωτών:

Στα ελληνικά σχολεία η «δημοκρατία» σαν λέξη υπάρχει παντού. .... Στην πράξη, όμως; Τι μπορεί να κάνει ο μαθητής; Τι μπορεί να κάνει το 15μελές (εκτός από το να διοργανώνει εκδρομές); Αυτά και άλλα πολλά θα συζητηθούν στο τριήμερο συνέδριο με τίτλο: «Ξεστραβώσου! Μάθε τα δικαιώματά σου» (7-8-9 Δεκεμβρίου 2012, Αθήνα).

0.jpg
0.jpgΤο συνέδριο διοργανώνεται από τη Δημιουργική Ομάδα Schooligans στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Νέα Γενιά σε Δράση με την Υποστήριξη του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης

0.jpgΤα έξοδα διαμονής, μεταφοράς και διατροφής των μαθητών εκτός Αττικής που συμμετέχουν θα καλυφθούν από τη διοργάνωση.

0.jpgΓια να δηλώσετε συμμετοχή συμπληρώστε την Αίτηση συμμετοχής (Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι και την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012)

0.jpg

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7 Δεκεμβρίου, ώρες 14.30-21.30

•    Μαρτυρίες μαθητών απ’ όλη την Ελλάδα για την παραβίαση των δικαιωμάτων τους
•    Τι προβλέπει ο νόμος για κάθε περίπτωση
•    Διάλογος με «πρόσωπα εξουσίας» (υπουργοί, διευθυντές, καθηγητές κ.λ.π.)
•    Δικαιώματα και υποχρεώσεις των μαθητικών οργάνων (15μελές, 5μελές)

ΣΑΒΒΑΤΟ 8 Δεκεμβρίου,  ώρες 10.00-17.00

•    Μαρτυρίες και διάλογος (συνέχεια)
•    Παρουσίαση του αντιαυταρχικού σχολείου “Summerhill” της Αγγλίας από εκπροσώπους του σχολείου