ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

8ο Ενταντικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής

Η Ελληνική Εταιρεία Εφηβικής Ιατρικής (Greek Society of Adolescent Medicine), σε συνεργασία με την Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & A. Κυριακού», διοργανώνει το «8ο State of the Art - Εντατικό Σεμινάριο στην Εφηβική Ιατρική», το οποίο θα πραγματοποιηθεί 13-14 Μαρτίου 2015, στην Αθήνα, στην Ελληνοαμερικανική Ένωση (Μασσαλίας 22), με δωρεάν παρακολούθηση, και θα αποτελέσει τη συνέχεια των προηγουμένων. Η διοργάνωση των Εντατικών αυτών Σεμιναρίων Εφηβικής Ιατρικής αποτελεί πλέον θεσμό. Το 8ο State of The Art Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής αποκτά ιδιαίτερη σημασία για τον επιστημονικό κόσμο και το κοινό, δεδομένων των συνεχώς αυξανόμενων αναγκών της ηλικιακής αυτής περιόδου. Το Σεμινάριο θα καλύψει σύγχρονα, καυτά θέματα που ενδιαφέρουν όλους όσους ασχολούνται με τον τομέα της Εφηβείας.

Αναλυτικές πληροφορίες και υλικό από προηγούμενες εκδηλώσεις στο www.youth-health.gr

Η Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & A. Κυριακού», πτέρυγα «Ελένη Δαλακούρα», απευθύνεται σε εφήβους 11-18 ετών και παρέχει υπηρεσίες που καλύπτουν το φάσμα των αναγκών της ηλικίας αυτής. Βασικές αιτίες προσέλευσης των εφήβων είναι:

-          Διατροφή (παχυσαρκία, διαταραχές πρόσληψης τροφής, ανορεξία, βουλιμία)

-          Άσκηση (θέματα ανάπτυξης)

-          Υγιεινή φροντίδα (ακμή και λοιπές δερματολογικές διαταραχές)

-          Αντισύλληψη & σεξουαλική αγωγή

-          Χρήση διαδικτύου & κινητής τηλεφωνίας

-          Ενδοκρινολογικά & γυναικολογικά προβλήματα

-          Ψυχοκοινωνικά προβλήματα (μαθησιακές δυσκολίες, σχολική φοβία, οικογενειακή δυσλειτουργία)

-          Επαγγελματικός προσανατολισμός

Από τον Φεβρουάριο του 2013, η Μ.Ε.Υ. λειτουργεί και ως επίσημο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Υπουργείου Υγείας.

Μπορείτε  να  αναζητήσετε  τις παρουσιάσεις και τα πρακτικά των προηγούμενων σεμιναρίων στην ιστοσελίδα www.youth-health.gr, στην υποκατηγορία «Συνέδρια».

Για κάθε πληροφορία και για την εκδήλωση του ενδιαφέροντός σας, παρακαλούμε να απευθύνεστε στην Γραμματεία της διοργάνωσης: PRC Congress & Travel στο e-mail congress2@prctravel.gr  και στο τηλέφωνο 2107711673.

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

Τεχνολογία  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο