ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Έκθεση Infacoma Athens και Aquatherm Athens στο Μαρούσι

infacoma 2017 Aquatherm 2017 Athens Οι διεθνείς εκθέσεις για τη δόμηση, τις κατασκευές, τη θέρμανση,  τον κλιματισμό, την ενέργεια και τις τεχνολογίες νερού έρχονται στην Αθήνα από 3 έως 6 Μαρτίου 2017, στο HELEXPO MAROUSSI  και αποτελούν καλές ευκαιρίες για εκπαιδευτικές επισκέψεις των μαθητών των ΕΠΑΛ, ιδιαιτέρως αυτών του μηχανολογικού τομέα.

Συγκεκριμένα, οι δύο εκθέσεις περιλαμβάνουν:

Infacoma Athens 2017 Δόμηση & κατασκευή - Ανακαίνιση κτιρίων - Σύγχρονη αρχιτεκτονική - Υλικά Κατασκευής - Μόνωση & Προστασία - Ηλεκτρολογικός Εξοπλισμός - Εργαλεία & Μηχανήματα.

Aquatherm Athens 2017  Οικιακή & βιομηχανική θέρμανση/ψύξη - Κλιματισμός & εξαερισμός - Συμβατικές & εναλλακτικές πηγές ενέργειας - Τεχνολογίες & διαχείριση νερού - Ύδρευση & αποχέτευση - Εξοπλισμός για εγκαταστάσεις σε πισίνες, σπα & σάουνες

Στο πλαίσιο των εκθέσεων αναμένεται να πραγματοποιηθούν διάφορες εκδηλώσεις τεχνολογικού περιεχομένου

Επισημαίνουμε ότι πριν τις επισκέψεις, είναι χρήσιμο να υπάρχει σχετική προετοιμασία και οι μαθητές να έχουν εκ των προτέρων αναλάβει συγκεκριμένες εργασίες ώστε να συλλέξουν πληροφορίες σύμφωνα με τις αρχές της έρευνας πεδίου. Δηλαδή κάθε μαθητής έχει συγκεκριμένη εργασία μόνος του ή σε ομάδα, όπου αναζητά πληροφορίες, βγάζει φωτογραφίες, παίρνει μικρές συνεντεύξεις, συλλέγει ενημερωτικό υλικό κλπ. Μετά την επίσκεψη παρουσιάζεται η εργασία η οποία βαθμολογείται.

Περισσότερες πληροφορίες:

Helexpo

Be Βest

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο