Πρακτική άσκηση και προβολή του σχολείου μας στην τοπική κοινωνία

Κατεβάστε ενδεικτική επιστολή προς τις επιχειρήσεις,
αλλάξτε τα στοιχεία ή κάντε οποιαδήποτε άλλη αλλαγή και στείλτε την

Το Πρόγραμμα Πρόγραμμα Μαθητείας αποφοίτων τεχνικής εκπαίδευσης για απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας το οποίο επαναπροκηρύχθηκε για τις επιχειρήσεις με προθεσμία μέχρι
7 Οκτωβρίου 2013 μπορεί να αξιοποιηθεί πολλαπλώς από τα σχολεία μας, μεταξύ άλλων και για την προσέλκυση μαθητών στο σχολείο.

Τα επαγγελματικά σχολεία συνήθως εξαντλούν την προσπάθειά τους για προσέλκυση μαθητών στην ενημέρωση των μαθητών των Γυμνασίων και των Α΄ τάξεων των Γενικών Λυκείων. Ωστόσο υπάρχουν και άλλοι πολίτες  που θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες των Επαγγελματικών σχολείων. Σε συνθήκες κρίσης,  είναι πολλοί εργαζόμενοι ή άνεργοι που αναζητούν νέες επιμορφωτικές διεξόδους καθώς διαθέτουν πλέον περίσσευμα χρόνου. Οι διάφορες ειδικότητες συναδέλφων στα Επαγγελματικά σχολεία θα μπορούσαν να εντοπίσουν σχετικές τοπικές επιχειρήσεις και να τις ενημερώσουν με επιστολή για τις δυνατότητες που παρέχει το σχολείο. Έτσι τα σχολεία μπορούν να προσελκύσουν ως μαθητές, επαγγελματίες, συγγενείς τους, ημιαπασχολούμενους ή πρώην απασχολούμενους σε αυτές και να ανταποκριθούν παράλληλα σε μια σημαντική κοινωνική ανάγκη.

Προτείνουμε:

1. Εκπαιδευτικοί  του σχολείου ανά ειδικότητα καταγράφουν  σχετικές με την ειδικότητα επιχειρήσεις της περιοχής του σχολείου αξιοποιώντας και τον Χρυσό Οδηγό www.xo.gr

2. Στέλνουν την επισυναπτόμενη επιστολή μέσω e-mail ή fax Προσοχή η ημερομηνία για την εκδήλωση ενδιαφέροντος των επιχειρήσεων λήγει στις 7-10-2013.

3. Σε επόμενο στάδιο (δεν επείγει) ενημερώνουν τους αποφοίτους τους των τελευταίων ετών για τη δυνατότητα πρακτικής άσκησης που έχουν

Ενδέχεται στο μέλλον να υπάρξουν νέοι κύκλοι προσκλήσεων μαθητείας όπου θα μπορούν να εγγραφούν και άλλες επιχειρήσεις. Για τους μαθητές η πρόσκληση εγγραφής δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη.

Πέραν της ενημέρωσης για το πρόγραμμα, οι παραπάνω κινήσεις μπορούν να προσφέρουν διέξοδο σε πολλούς αποφοίτους  μας για ένταξη στο επάγγελμα ενώ παράλληλα μπορούν να προσελκύσουν νέους μαθητές στο σχολείο μας για το επόμενο σχολικό έτος.

(Προσοχή, η έδρα των επιχειρήσεων δεν μπορεί να βρίσκεται στη Στερεά Ελλάδα ή στο Ν. Αιγαίο -  στην Αττική μπορεί γιατί για τους σκοπούς του ΕΣΠΑ, δεν εντάσσεται στη Στερεά Ελλάδα. Ωστόσο, πολλές επιχειρήσεις στις μη επιλέξιμες περιοχές μπορούν να αξιοποιήσουν το Πρόγραμμα μέσω των θυγατρικών τους που βρίσκονται σε άλλες περιοχές της Χώρας και για αυτό αξίζει να τις ενημερώσουμε. Σύμφωνα με τις οδηγίες του Προγράμματος "Μπορείτε να συμμετέχετε στο πρόγραμμα μέσω θυγατρικών που βρίσκονται σε άλλες περιοχές. Πρέπει να κάνετε εγγραφή και μετά να δημιουργήσετε ένα υποκατάστημα και να δηλώσετε μαθητεία απο αυτό. Αρκεί το υποκατάστημα να βρίσκεται σε περιοχή που μπορεί να συμμετέχει".).

Κατεβάστε ενδεικτική επιστολή προς επιχειρήσεις

Tι προσφέρει το Πρόγραμμα Επαγγελματικής Εμπειρίας Αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Προγράμματος  http://www.mathiteia4u.gov.gr

Δείτε αναλυτικά σε video http://1epal-n-filad.att.sch.gr/mathiteia.html