Επαγγελματικά δικαιώματα Ψυκτικών ΕΠΑΛ

Δημοσιεύθηκε το ΠΔ 1 στο ΦΕΚ 3 τεύχους Α, με ημερομηνία 8 Ιανουαρίου 2013, με θέμα: "Καθορισμός βαθμίδων επαγγελματικών προσόντων για την επαγγελματική δραστηριότητα της εκτέλεσης συντήρησης, επισκευής και επιτήρησης της λειτουργίας ψυκτικών εγκαταστάσεων και προϋποθέσεις για την άσκηση της δραστηριότητας αυτής από φυσικά πρόσωπα".

Αντικείμενο του ΠΔ  αποτελεί ο καθορισμός των βαθμίδων των επαγγελματικών προσόντων, των ασκούμενων κατά βαθμίδα επαγγελματικών δραστηριοτήτων, της διαδικασίας και των δικαιολογητικών που απαιτούνται για τη χορήγηση, την ανανέωση ή την επέκταση της άδειας άσκησης των  επαγγελματικών δραστηριοτήτων, για τις επαγγελματικές δραστηριότητες που προβλέπονται στις περιπτώσεις (γ) και (ε) του άρθρου 2 παρ. 3 του ν. 3982/ 2011 (Α΄ 143) και αφορούν τις ψυκτικές εγκαταστάσεις,   Επίσης, καθορίζεται η διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών που προβλέπονται στον Κανονισμό 303/2008 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η απόκτηση των οποίων αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση για την άσκηση σημαντικού μέρους των ως άνω επαγγελματικών δραστηριοτήτων.

Σύμφωνα με το ΠΔ :

Για την άσκηση των επαγγελματικών δραστηριοτήτων από τον τεχνίτη ψυκτικό, τον αρχιτεχνίτη ψυκτικό ή τον εργοδηγό ψυκτικό, ο τεχνίτης οφείλει να έχει βεβαίωση αναγγελίας, ενώ ο αρχιτεχνίτης και ο εργοδηγός οφείλουν να έχουν την άδεια του αρχιτεχνίτη ψυκτικού ή την άδεια του εργοδηγού ψυκτικού αντίστοιχα...

Οι κάτοχοι: (α) πτυχίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) Τομέα  Μηχανολογίας, Ειδικότητας Ψυκτικών Εγκαταστάσεων και Κλιματισμού, (β) πτυχίου Επαγγελματικής Σχολής (ΕΠΑΣ) Μαθητείας ΟΑΕΔ ειδικότητας Εγκαταστατών Ψυκτικών και Κλιματιστικών Έργων, (γ) διπλώματος Ινστιτούτου Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) ειδικό− τητας Τεχνικού Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού και Κλιματισμού ... αναγγέλλουν την έναρξη άσκησης της δραστηριότητας του τεχνίτη ψυκτικού με αίτηση/υπεύθυνη δήλωση και αποκτούν το δικαίωμα άσκησης των επαγγελματικών δραστηριοτήτων του τεχνίτη ψυκτικού, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 5 παρ. 11 του ν. 3982/2011.

Μετά την έκδοση βεβαίωσης αναγγελίας, οι τεχνίτες ψυκτικοί: (α) εάν είναι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, αφού αποκτήσουν 2ετή προϋπηρεσία σε ψυκτικές εγκαταστάσεις (β) εάν είναι απόφοιτοι ΙΕΚ, αφού αποκτήσουν προϋπηρεσία ενός έτους,  υποβάλλουν αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας Περιφέρειας, προκειμένου να αποκτήσουν την άδεια του αρχιτεχνίτη ψυκτικού.

Ο τεχνίτης ψυκτικός αποκτά την άδεια του αρχιτεχνίτη ψυκτικού, μετά από επιτυχή εξέταση, κατά τα οριζόμενα στα άρθρα 5 και 7 του ν. 3982/2011.

Οι κάτοχοι άδειας αρχιτεχνίτη ψυκτικού, μετά από προϋπηρεσία ενός έτους από την έκδοση της άδειας του αρχιτεχνίτη ψυκτικού, σε ψυκτικές εγκαταστάσεις ... υποβάλλουν αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας Περιφέρειας, προκειμένου να αποκτήσουν την άδεια του εργοδηγού ψυκτικού.

Αναζητήστε το ΠΔ από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου www.et.gr από τη σελίδα αναζήτησης

Δείτε και τα υπόλοιπα ΦΕΚ για τα επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ