Η ειδικότητα Βιομηχανικών Εγκαταστάσεων

Ο περιορισμένος αριθμός των μαθητών που επιλέγουν την ειδικότητα Βιομηχανικών Εγκαταστάσεων μας προβλημάτισε καθώς οι ενδείξεις που είχαμε, από την αγορά αλλά και από τα σχολεία που παρακολουθούν την πορεία των αποφοίτων τους, ήταν ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη από αποφοίτους της συγκεκριμένης ειδικότητας.

Σε ορισμένα σχολεία μάλιστα που έχουν δώσει ιδιαίτερο βάρος στη συγκεκριμένη ειδικότητα, παρατηρείται σημαντική αύξηση του αριθμού των μαθητών που την επιλέγουν. Χαρακτηριστική περίπτωση αποτελεί το 5ο ΤΕΕ Πειραιά, όπου διπλασιάστηκε ο αριθμός των μαθητών το τρέχον έτος.. Επίσης το νυκτερινό ΤΕΕ Τρίπολης δημιούργησε τη συγκεκριμένη ειδικότητα και προσέλκυσε ικανό αριθμό μαθητών.

Σε συζήτηση που είχαμε με τον συνάδελφο Κωνσταντίνο Ρογκότη από τη Θεσσαλονίκη, στην πανελλήνια έκθεση του προγράμματος ΔΑΙΔΑΛΟΣ, επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά ότι οι απόφοιτοι της ειδικότητας βρίσκουν πολύ πιο εύκολα δουλειά σε σχέση με άλλες ειδικότητες.

Τέλος, με αφορμή τις μηχανολογικές εκθέσεις που διεξήχθησαν το τελευταίο διάστημα στην Αθήνα, ήρθαμε σε επαφή με πλήθος επαγγελματιών του κλάδου. Κοινή εκτίμηση όλων ήταν η μεγάλη ζήτηση που υπάρχει για τεχνίτες μέσης στάθμης, εκπαιδευμένους στις εργαλειομηχανές αλλά και στα CNC. Πολλοί μάλιστα από αυτούς οι οποίοι εμπορεύονται εργαλειομηχανές, μας δήλωσαν ότι  βασικός ανασταλτικός παράγοντας για τον εκσυγχρονισμό των μηχανουργείων και τη χρήση των CNC μηχανών είναι η έλλειψη ειδικευμένου προσωπικού, δηλώνοντας παράλληλα πρόθυμοι να βοηθήσουν τα τεχνικά σχολεία με σεμινάρια κλπ.

Με βάση αυτά τα δεδομένα είναι καλό, τα σχολεία τα οποία έχουν αυτή την ειδικότητα να την υποστηρίξουν και να τη διατηρήσουν με κάθε τρόπο. Νομίζουμε ότι πρέπει να προβάλουμε  την ειδικότητα και σε κάθε περίπτωση να μην επιλέγουμε αβίαστα την κατάργησή της ή την απομάκρυνση του εργαστηρίου εργαλειομηχανών, ενόψει μάλιστα των αλλαγών που αναμένονται για τα ΤΕΕ. Επίσης, στις περιοχές όπου παρατηρείται κορεσμός αποφοίτων από τις υπόλοιπες ειδικότητες, είναι σκόπιμο να εξετάσουμε τη δυνατότητα ίδρυσης ειδικότητας βιομηχανικών εγκαταστάσεων. Άλλωστε, ανεξάρτητα από τις τελικές επιλογές που θα γίνουν στην ΤΕΕ, μεγάλο μέρος των μαθημάτων της συγκεκριμένης ειδικότητας θα πρέπει να ενσωματωθούν και στο σύνολο των ειδικοτήτων του Μηχανολογικού τομέα.

Για την ανταλλαγή εμπειρίας μεταξύ των συναδέλφων εκπαιδευτικών που δουλεύουν σε σχολεία στα οποία λειτουργεί η ειδικότητα Βιομηχανικών εγκαταστάσεων, παραθέτω τα ονόματα και τα Mail τους.

5ο ΤΕΕ Πειραιά – Φωτεινή Μουστάκη

3ο ΤΕΕ Τρίπολης –Αντωνάκος Λάμπρος και Παναγιώτης Σδράλας
2ο ΤΕΕ Αγίου Δημητρίου – Γιώργος Καμμένος
3ο ΤΕΕ Σιβιτανιδείου - Κρικώνης Ιωάννης
ΤΕΕ Θεσσαλονίκης Ρογκότης Κωνσταντίνος

– Ο συγκεκριμένος συνάδελφος, στα πλαίσια του προγράμματος ΔΑΙΔΑΛΟΣ μετέτρεψε κλασσική εργαλειομηχανή σε CNC .

Θα χαρώ να ανταλλάξετε απόψεις και να μου τις κοινοποιήσετε ώστε να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βελτιώσουμε την εικόνα της ειδικότητας.

Θανάσης Κονταξής
Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12