ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Πρόσκληση για συμμετοχή στα μητρώα ΙΕΠ για την  Επαγγελματική Εκπαίδευση

Μέχρι 30 Ιουνίου (έπειτα από παράταση) μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στα μητρώα του ΙΕΠ με σκοπό την επεξεργασία  θεμάτων της επαγγελματικής εκπαίδευσης.

Ιδιαιτέρως για τις μηχανολογικές ειδικότητες είναι απαραίτητο να υπάρξει μεγάλη συμμετοχή για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες των αλλαγών που απαιτούνται (προγράμματα σπουδών, οδηγίες, διδακτικό υλικό, εργαστηριακός εξοπλισμός, φύλλα έργου κλπ) , να διορθώσουμε τις αστοχίες που έχουμε εντοπίσει από την πράξη και να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον διαρκούς  αλληλοϋποστήριξης μεταξύ των εκπαιδευτικών μηχανολογικών ειδικοτήτων, μέσα από κοινότητες γνώσης κλπ. Οι εκπαιδευτικοί από την Περιφέρεια θα γίνει προσπάθεια να αξιοποιηθούν μέσα από τηλεδιασκέψεις κλπ.

Η πρόσκληση αναφέρει, μεταξύ άλλων τα εξής:

ο αντικείμενο του Μητρώου καθορίζεται σύμφωνα με τις εκάστοτε κείμενες διατάξεις και με βάση τις ανάγκες που προσδιορίζονται από την Επιτροπή Τεχνικής και Επαγγελματικής Σελ. 2 από 3. Εκπαίδευσης του Ι.Ε.Π

Η αξιοποίηση των εντασσόμενων στο Μητρώο μελών γίνεται σύμφωνα με τις εκάστοτε ανάγκες, όπως καθορίζονται από την ανωτέρω Επιτροπή του Ι.Ε.Π., την κατηγορία/ιδιότητα των ενδιαφερομένων και το γνωστικό αντικείμενο των μελών του Μητρώου με Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ι.Ε.Π. Σημειώνεται ότι, εφόσον συγκροτηθεί ομάδα εργασίας (αποτελούμενη από δύο τουλάχιστον μέλη) σε κάποιο από τα θεματικά πεδία που ακολουθούν, θα αξιοποιηθούν όλοι όσοι εκδηλώσουν ενδιαφέρον για αυτό. Η κατάταξη των Πινάκων Συμμετεχόντων / Συμμετεχουσών στις ομάδες εργασίας θα γίνει κατ’ αλφαβητική σειρά.

Το χρονικό όριο ολοκλήρωσης των εργασιών των Ομάδων θα πρέπει να ολοκληρωθεί ως 31/12/2016

Οι εκπαιδευτικοί που θα κληθούν να συμβάλουν στο έργο της Επιτροπής Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Ι.Ε.Π. θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η εργασία τους στο πλαίσιο της παρούσας πρόσκλησης θα είναι αμισθί, δεν καλύπτονται δαπάνες μετακινήσεων και θα τους χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής από το Ι.Ε.Π. για τις εργασίες στις οποίες θα λάβουν μέρος. Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες στο Μητρώο με την υποβολή της αίτησής τους δηλώνουν υπεύθυνα ότι αποδέχονται ως όρους ότι κάθε πνευματικό δικαίωμα του υλικού που θα δημιουργηθεί παραχωρείται στο Ι.Ε.Π. και ότι παραιτούνται από οποιαδήποτε οικονομική αξίωση".

Δείτε την πρόσκληση και την ηλεκτρονική διεύθυνση των αιτήσεων

Δείτε επίσης το άρθρο:

Η στρατηγική για την Επαγγελματική Εκπαίδευση προϋποθέτει  τη συμμετοχή των  εκπαιδευτικών

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο