Nat Gas - Εκπαιδευτικό Υλικό για εκπαίδευση εγκαταστατών Φυσικού Αερίου

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Leonardo (project ICON 2007), δημιουργήθηκε εκπαιδευτικό υλικό για την εκπαίδευση των εγκαταστατών Φυσικού Αερίου. Το υλικό αυτό μπορεί να αξιοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς των Επαγγελματικών Σχολών (Ειδικότητες Θερμοϋδραυλικών και Εγκαταστατών Φυσικού Αερίου) αλλά και των Επαγγελματικών Λυκείων σε διάφορα μαθήματα (πχ Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής και Μετάδοσης Θερμότητας, Στοιχεία Κεντρικών Θερμάνσεων, Τεχνολογία Κατεργασιών κλπ).

Το εκπαιδευτικό υλικό του Nat Gas είναι εξ ολοκλήρου διαθέσιμο στο διαδίκτυο με τον κύριο όγκο του του Υλικού και στην Ελληνική γλώσσα και βελτιώνεται καθημερινά με τις παρατηρήσεις σας.

Περιλαμβάνει:

Α. Θεωρία, Τεχνικές και Επαγγελματικές Πληροφορίες

• Σύντομη θεωρία για το Φυσικό Αέριο

• Τεχνικές Πληροφορίες και Κανονισμούς

• Θεσμικό Πλαίσιο σχετικά με τους εγκαταστάτες και τις εγκαταστάσεις

• Διαδικασίες διεκπεραίωσης επαγγελματικών δραστηριοτήτων

• Εκπαιδευτικά Video

• Διάφορες Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες

• Στοιχεία Επιχειρηματικότητας

Είναι σημαντικό ότι οι περισσότερες γραπτές πληροφορίες κατεβαίνουν ως αρχεία word, έτσι ο χρήστης μπορεί να προσθέσει δικές του πληροφορίες, να κάνει πιθανές διορθώσεις κλπ. Καθώς το έργο είναι πιλοτικό, αυτό κρίθηκε απαραίτητο για τον εμπλουτισμό των πληροφοριών.

Β. Εκπαιδευτικό παιχνίδι 1ου Επιπέδου - Εγκατάσταση Δικτύου
Το κατεβάζετε από το διαδίκτυο και το εγκαθιστάτε στον Υπολογιστή σας)

Το κυρίως Εκπαιδευτικό παιχνίδι (Net Gas) αναφέρεται στην "κατασκευή"  μιας εγκατάστασης Φυσικού Αερίου σε συγκεκριμένο κτίριο (υπάρχουν έτοιμες κατόψεις διαφορετικών επιπέδων δυσκολίας) , με συγκεκριμένο προϋπολογισμό. Ο χρήστης επιλέγει εργασίες, εργαλεία,  υλικά και βοηθούς με βάση συγκεκριμένο προϋπολογισμό και προσπαθεί να φέρει σε πέρας την εργασία του με το ελάχιστο δυνατό κόστος και στο πλαίσιο που ορίζουν οι βασικοί κανονισμοί.

Είναι σημαντικό ότι το παιχνίδι, εκτός από τα τεχνικά θέματα, προσπαθεί να εισάγει το μαθητή και σε οικονομικά θέματα της εργασίας του, όπως είναι οι αυθεντικές επαγγελματικές δραστηριότητες

Είναι επίσης σημαντικό ότι οι πληροφορίες της θεωρίας και κυρίως τα εκπαιδευτικά video είναι προσαρμοσμένα στις κατόψεις του παιχνιδιού. Έτσι, οι μαθητές μπορούν σχετικά εύκολα να ξεκινήσουν το παιχνίδι και με διάφορες δοκιμές να εξασκηθούν στα "μυστικά" των εγκαταστάσεων Φυσικού Αερίου.

Υπάρχει βέβαια και το λογισμικό Plan Creator με το οποίο ο εκπαιδευτικός μπορεί να δημιουργήσει νέες  κατόψεις στις οποίες θα εργαστεί ο μαθητής.

Το παιχνίδι περιλαμβάνει πλήρεις οδηγίες βήμα - βήμα.

Γ. Εκπαιδευτικό "παιχνίδι" 2ου Επιπέδου - Τεχνολογία και Επιχειρηματικότητα
(Περιγράφεται στο διαδίκτυο και ο χρήστης απλά κατεβάζει τα απαραίτητα σχέδια και φύλλα υπολογισμών)

Το συγκεκριμένο "παιχνίδι" περιλαμβάνει μια βασική, αυθεντική αναπαράσταση επαγγελματικής δραστηριότητας στην οποία θα πρέπει να είναι σε θέση να ανταποκριθεί ο εγκαταστάτης (Θερμοϋδραυλικός ή τεχνικός καυσίμων αερίων). Στην ανάγνωση ενός σχεδίου Μηχανολόγου μηχανικού (τα κατεβάζει ο μαθητής ως φωτογραφίες ή ως αρχεία Autocad), στην προμέτρηση υλικών, στην έρευνα αγοράς, στον υπολογισμό του κόστους εργασιών και τέλος στην υποβολή προσφοράς.

Είναι σημαντικό ότι στο παιχνίδι 2ου επιπέδου υπάρχει ο "Εμπειρογνώμονας μηχανικός" δηλαδή ένα blog που ο χρήστης μπορεί να υποβάλλει τα ερωτήματά του πχ πόσο να χρεώσω μια εργασία. Τα ερωτήματα   μπορούν να απαντήσουν άλλοι χρήστες ή βέβαια και οι υπεύθυνοι του Προγράμματος. Έτσι υπάρχει πάντα, όπως (πρέπει) και στην πράξη μια βοήθεια (άλλωστε στην Ελλάδα έχουμε βιώσει από την αρχαιότητα τον "από μηχανής θεό". Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο προστίθεται συνεχώς νέα γνώση από τους ίδιους τους χρήστες.

Το Nat Gas αποτελεί προϊόν του πιλοτικού Προγράμματος ICON 2007 το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Leonardo και στο οποίο συμμετείχαν φορείς από την Ελλάδα, τη Σουηδία, την Ισπανία, τη Λιθουανία και την Εσθονία. Από την Ελλάδα συμμετείχαν το ΣΕΚ Σιβιτανιδείου (επικεφαλής του Προγράμματος) και η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής με υπεύθυνο έργου τον Σχολικό Σύμβουλο Αθανάσιο Κονταξή, ΠΕ12 Μηχανολόγο Μηχανικό.

Πηγαίνετε στη σελίδα του Προγράμματος Nat Gas

Κατεβάστε το ερωτηματολόγιο αξιολόγησης

και βοηθήστε μας να βελτιώσουμε το εκπαιδευτικό υλικό!

Σε όσους λάβουν μέρος στην αξιολόγηση, θα σταλεί βεβαίωση συμμετοχής