ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Αξιοποιήστε το Φωτόδεντρο για θέματα Τεχνολογίας

Η διδασκαλία της Τεχνολογίας αποτελεί μια πρόκληση για τους εκπαιδευτικούς, είτε αυτή διδάσκεται μέσα από το μάθημα της Τεχνολογίας Γυμνασίου, είτε σε μαθήματα ειδικότητας των ΕΠΑΛ. Αν διδαχθεί όπως διδάσκονται συνήθως τα περισσότερα μαθήματα, δηλαδή με τον παραγωγικό τρόπο (πρώτα θεωρία και έπειτα εφαρμογή ή ασκήσεις), χάνει συνήθως τη μαγεία της και την κατανοούν λίγοι μαθητές. Στις περιπτώσεις που αξιοποιείται η επαγωγική μέθοδος (από την πράξη στη θεωρία), μέσα από δραστηριότητες των ίδιων των μαθητών, τότε αναδεικνύεται η μαγεία του περιεχομένου της αλλά και οι δυνατότητές της,  να φωτίζει τη θεωρία μέσα από την πράξη και να ενεργοποιεί το ενδιαφέρον των μαθητών, ακόμη και να τους ενθουσιάζει.

Φωτόδεντρο Συντελεστές παραγωγήςΣτο ψηφιακό σχολείο, έχει δημιουργηθεί αρκετό υλικό το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί για τον εντοπισμό ιδεών για ένα διαφορετικό μάθημα. Μέσα από τις πρωτοβουλίες εκπαιδευτικών ή μέσα από προγράμματα έχουν δημιουργηθεί φύλλα έργου, σενάρια, εποπτικό υλικό αλλά και ελεύθερο λογισμικό, τα οποία μπορείτε να αξιοποιήσετε στο μάθημα της Τεχνολογίας Γυμνασίου και στα Τεχνολογικά μαθήματα του ΕΠΑΛ.

Ενδεικτικά για την Τεχνολογία Γυμνασίου  εντοπίσαμε:

Κεντρική σελίδα για το μάθημα της Τεχνολογίας Γυμνασίου

Διαδραστικές παρουσιάσεις για τους συντελεστές παραγωγής

Μια ενδιαφέρουσα εφαρμογή για συντελεστές παραγωγής και παραγωγικότητα που ... θα δυσκολέψει και εσάς

Σχεδίαση και βιομηχανική παραγωγή προϊόντων

Ενδεικτικά θέματα εκτός Τεχνολογίας Γυμνασίου

Ενέργεια http://photodentro.edu.gr/edusoft/r/8531/201?locale=el

Σχολικό Εργαστηριακό Περιβάλλον (ΣΕΠ) Ένα εξαιρετικό  ψηφιακό εργαστήριο Θερμότητας - Θερμοδυναμικής    και με Φύλλα έργου. Δείτε την  παρουσίασή του

Σχέδιο - Όψεις αντικειμένου -  Οτοκάδιο (περιγραφή)
Διαδραστική εφαρμογή - Σχεδιασμός όψεων αντικειμένων

Εγκατάσταση ζεστού νερού χρήσης  κατοικίας με ηλιακή θέρμανση και λέβητα κεντρικής θέρμανσης

Πλήθος διαδραστικού υλικού για θέματα Φυσικής

Η ναυσιπλοΐα στην Ελλάδα και ο ρόλος της από την αρχαία εποχή έως σήμερα

Σχετικά θέματα:

Μικρός Οδηγός Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών
Θεμάτων στο Ιντερνετ

Εργασίες και Δραστηριότητες μαθητών ως  «Εναλλακτικοί τρόποι προσέγγισης και αξιολόγησης της γνώσης»

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο