Δώρα από το μάθημα της Τεχνολογίας

Όλοι γνωρίζουμε ότι πολλοί μαθητές μας,  όταν δημιουργήσουν κάτι στο σχολείο που θεωρούν ότι έχει κάποια αξία για τους ίδιους, θέλουν να το δείξουν στους γονείς τους.  Ιδιαίτερα αυτοί που δεν είναι ιδιαίτερα επιμελείς στα μαθήματά τους, έχουν έτσι μια από τις σπάνιες ευκαιρίες να αποδείξουν ότι επιτέλους "κάτι αξίζουν".

Επίσης, αρκετοί από τους μαθητές μας δυσκολεύονται να ξεκινήσουν την εργασία τους στο μάθημα της Τεχνολογίας, είτε επειδή δεν αποτελεί το θέμα που επέλεξαν πραγματικά δική τους επιλογή, είτε λόγω ... αδρανείας. Αφού δεν ασχολούμαι με κανένα μάθημα γιατί να κουραστώ στην Τεχνολογία;

Μήπως η ιδέα για κατασκευή δώρων για τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα μπορεί να δημιουργήσει ένα κίνητρο για τους μαθητές μας να "ξεκινήσουν" στο μάθημα της Τεχνολογίας; Οι παρακάτω ιδέες μπορούν να αξιοποιηθούν από τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Τεχνολογία Α΄ Γυμνασίου ή και Α΄ Λυκείου και ΕΠΑΛ (έρευνα).

Βεβαίως γνωρίζουμε ότι η κατασκευή πρέπει να γίνεται έπειτα από την εργασία, αλλά νομίζω ότι αν κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να συμμετάσχουν στο μάθημα, ας κάνουν πρώτα την κατασκευή και στη συνέχεια ας περιγράψουν στην εργασία τους τη διαδικασία. Επίσης, μπορούν να βελτιώσουν την κατασκευή τους στο τέλος. Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου και ΕΠΑΛ μπορούν να κατασκευάσουν το παιχνίδι ως πειραματική συσκευή και στη συνέχεια να κάνουν με αυτό την έρευνα.

Το δίκτυο Science in School μας έδωσε μια καλή ιδέα για εφέτος, που μπορεί να κινητοποιήσει ορισμένους μαθητές. Κατασκευάστε δώρα στα σχολεία. (Αν τα αγγλικά σας ή τα αγγλικά των μαθητών σας δεν είναι τόσο καλά, γιατί δεν βάζετε στο παιχνίδι και τους συναδέλφους που διδάσκουν αγγλική γλώσσα;)

Δείτε την κεντρική σελίδα για δώρα: http://www.scienceinschool.org

Συγκεκριμένα στη σελίδα, υπάρχουν οι παρακάτω ιδέες :