Τελετή αποφοίτησης των μαθητών μας

Η ιδέα ξεκίνησε πριν 3 χρόνια από το ΤΕΕ Αγίας Παρασκευής, όπου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συνειδητοποίησαν ότι η απονομή των πτυχίων δεν πρέπει να αποτελεί άλλη μια γραφειοκρατική διαδικασία αλλά ευκαιρία για να δείξουμε στους μαθητές μας, στους γονείς τους και σε όλη την τοπική κοινωνία ότι τιμάμε τους αποφοίτους μας.

Κάθε χρόνο, η απονομή των πτυχίων γίνεται σε ειδική εκδήλωση όπου επιπλέον βραβεύονται οι μαθητές που διακρίθηκαν στις αθλητικές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες του σχολείου, αποδίδονται αναμνηστικά για όσους συμμετείχαν σε καινοτόμες δράσεις (Δαίδαλος, Περιβαλλοντική κλπ), παρουσιάζονται τα έργα των μαθητών κλπ.

Στην τελετή μπορούν να καλούνται οι γονείς των μαθητών, απόφοιτοι παλαιοτέρων ετών οι οποίοι έχουν διακριθεί είτε με την είσοδό τους στα ΤΕΙ είτε με την επιτυχή επαγγελματικής τους δράση, τοπικοί παράγοντες, φορείς ή τοπικές επιχειρήσεις στις οποίες μπορούν να εργασθούν οι απόφοιτοι των σχολείων μας κλπ.

Εκτός από την προβολή του σχολείου, η πρωτοβουλία αυτή έχει βαθύ παιδαγωγικό περιεχόμενο, τόσο για τους αποφοίτους όσο και για τους εν ενεργεία μαθητές. Το σχολείο τους δίνει την ευκαιρία  να βιώσουν την επιτυχία της αποφοίτησης, να συζητήσουν με παλιούς αποφοίτους, να αναδειχθεί στη συνείδησή τους ως σημαντική στιγμή, το ξεκίνημα της επαγγελματικής ζωής.

Νομίζουμε ότι αξίζει να μιμηθούν όλα τα σχολεία την εξαιρετική αυτή πρωτοβουλία.

Μπορείτε να κατεβάσετε την πρόσκληση του ΕΠΑΛ Αγίας Παρασκευής, στην οποία αναφέρονται ονομαστικά όλοι οι απόφοιτοι και να σχεδιάσετε τη δική σας γιορτή αποφοίτων!