Ένα σαραβαλάκι από το 1ο ΕΠΑΛ Σπάρτης

Μια νέα πρωτοβουλία των μαθητών του τομέα οχημάτων 1ου ΕΠΑΛ Σπάρτης, αναδεικνύει τις δυνατότητες που υπάρχουν για ενεργοποίηση των μαθητών μας σε θέματα που τους ενδιαφέρουν.

Το πρώτο τεύχος της εφημερίδας ΤΟ ΣΑΡΑΒΑΛΑΚΙ αποτελεί μια αξιέπαινη προσπάθεια παράδειγμα προς μίμηση. Τα θέματά του στηρίζονται μεν στο αντικείμενο της ειδικότητας, αλλά επεκτείνονται και σε διάφορα άλλα  θέματα τα οποία ενδιαφέρουν τους μαθητές μας.

Παιδαγωγικά, αποδεικνύει με έναν διαφορετικό τρόπο, ότι το επαγγελματικό σχολείο μπορεί να προσφέρει  πολλαπλές ευκαιρίες προσέγγισης της γνώσης (όχι μόνο της τεχνολογικής), ανάπτυξης δημιουργικών ικανοτήτων, επικοινωνίας, συνεργασίας. Το κυριότερο, δίνει πολλές ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές μας να αποδείξουν την "κρυμμένη" αξία τους, να δημιουργήσουν κάτι σημαντικό. Θεωρητικά το γνωρίζουμε ως εκπαιδευτικοί  από το αλφάβητο της παιδαγωγικής (πολλαπλή νοημοσύνη) και η εμπειρία μας από τις μικρές επιτυχίες μας το επιβεβαιώνει.  Το θέμα είναι να βρούμε τρόπους να αναδείξουμε αυτές τις κρυμμένες ικανότητες των μαθητών μας, μέσα από τις  δραστηριότητες που προσφέρουμε στους μαθητές μας, στη θεωρία, στα εργαστήρια, στις καινοτόμες δράσεις και προγράμματα του σχολείου. Να τους καλλιεργήσουμε την αγάπη στη μάθηση, στην ανάγνωση, στη δημιουργία.

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα που υποστηρίχθηκε από τον συνάδελφο Παναγιώτη Κουμουνδούρο, μας δίνει άλλη μια ιδέα για να βοηθήσουμε τους μαθητές μας.

Κατεβάστε την εφημερίδα ΤΟ ΣΑΡΑΒΑΛΑΚΙ