Εξωστρεφείς δραστηριότητες του 2ου ΣΕΚ Αθήνας

Το 2ο ΣΕΚ Αθηνών έχει να επιδείξει ενδιαφέρουσες εξωστρεφείς πρωτοβουλίες,  σύνδεσης του σχολείου με την τοπική κοινωνία.  . Οι πρωτοβουλίες αυτές προφανώς προβάλλουν το σχολείο και προσελκύουν μαθητές. Το κυριότερο όμως είναι ότι ενθαρρύνουν τους μαθητές δίνοντάς τους την ευκαιρία να εκτιμήσουν στην πράξη τη σπουδαιότητα των γνώσεων και των δεξιοτήτων τους, να βελτιώσουν την αυτοεκτίμησή τους, να αναγνωρίσουν την αξία τους και να αποκτήσουν περαιτέρω κίνητρα για μάθηση.

Ενδεικτικά αναφέρουμε τις εξής δραστηριότητες:

Επίσης, συζητιούνται διάφορες άλλες δραστηριότητες όπως ανακύκλωση λαδιών και παραγωγή βιοντίζελ, βοήθεια σε επιλεγμένους άπορους πολίτες με χαμηλού κόστους ενεργειακές παρεμβάσεις σε οικίες ή συντήρηση υδραυλικών εγκαταστάσεων ή επιδιόρθωση φορητών ηλεκτρικών ή ηλεκτρονικών συσκευών  κλπ.