Ηλεκτρονικό Βοήθημα για Εγγραφές - Μετεγγραφές στα ΕΠΑΛ

Μια ηλεκτρονική εφαρμογή που δημιουργήθηκε από την συνάδελφο Γιάννη Κόσσυβα, Μηχανολόγο Μηχ. του 7ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αθηνών, απλοποιεί την παραγωγή εγγράφων και τις διαδικασίες εγγραφών - μετεγγραφών και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα από όποιο σχολείο ενδιαφέρεται. Στα αρχεία που μπορείτε να κατεβάσετε παρακάτω υπάρχουν οδηγίες χρήσεως καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας του συναδέλφου, για τυχόν διευκρινήσεις.

Η εφαρμογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από εσπερινά ΕΠΑΛ με πολύ μικρές αλλαγές (ίσως λιγότερο από 15') και από ημερήσια ΕΠΑΛ με λίγο μεγαλύτερες (το πολύ 60'). Για τα ημερήσια πρέπει να τροποποιηθούν τα έντυπα για τα μαθήματα επιλογής, που είναι διαφορετικά από αυτά του εσπερινού.

Ίσως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συγκεκριμένου τρόπου εγγραφών, είναι ότι τα στοιχεία που έχουν εισαχθεί, μπορούν να μεταφερθούν στην δ-βάση ανά τάξη, ρυθμίζοντας την αντιστοίχιση των πεδίων κατά την πρώτη φορά.

Επειδή με τον συγκεκριμένο τρόπο εγγραφών δεν υπάρχει τίποτα χειρόγραφο, θα πρέπει να τροποποιηθεί και ο τρόπος εγγραφών:

1. Ο μαθητής αρχικά συμπληρώνει τα στοιχεία του σε κάποιο έντυπο (Επισυνάπτεται στα αρχεία αυτό που χρησιμοποιείται στο 7ο Εσπ ΕΠΑΛ). Μπορεί να γίνει και απευθείας χωρίς έντυπο.
  2. Τα στοιχεία του μαθητή εισάγονται σε Η/Υ μέσω του αρχείου excel και εκτυπώνονται αίτηση-υπεύθυνη δήλωση κτλ. (Απαιτούνται υπολογιστές ανάλογοι με τις εγγραφές. Πέρυσι, στο 7ο ΕΠΑΛ ήσαν διαθέσιμοι 2 Η/Υ).
  3. Επικυρώνονται όσα έγραφα απαιτούνται (αυτό το βήμα μπορεί να γίνει και παράλληλα με το προηγούμενο, αφού ο μαθητής περιμένει μέχρι να τυπωθούν τα έντυπά του).
  4. Ο μαθητής, αφού υπογράψει και επιλέξει μαθήματα, προσκομίζει τα έγγραφά του στον συνάδελφο που είναι υπεύθυνος για τις εγγραφές στην αντίστοιχη τάξη.

Η αποσυμπίεση του αρχείου egrafes μπορεί να γίνει οπουδήποτε. Η αποσυμπίεση των αρχείων του φακέλου egrafes πρέπει να γίνει αυστηρά στο C:\ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ (υπάρχουν στα αρχεία συνδέσεις που απαιτούν αυτήν την διαδρομή δίσκου).

Όταν κάποιος ανοίξει τα αρχεία είναι συμπληρωμένα με φανταστικά στοιχεία που χρησιμοποιήθηκαν για τον έλεγχο της λειτουργίας. Στο μεν excel απλά πατάμε <μηδενισμό στοιχείων> και προχωράμε, στα δε έγγραφα του word, αν χρειάζεται, αλλά δεν μας απασχολεί, γιατί κάθε φορά που ανοίγουν κάνουν εισαγωγή στοιχείων από το excel. (Για την τροποποίηση των εγγράφων του word υπάρχουν οδηγίες στο αντίστοιχο αρχείο οδηγιών).

Κατεβάστε το αρχείο egrafes από το φάκελο Education (Google drive)
Προσοχή: Από την σελίδα του Google δεν ανοίγετε αλλά κατεβάζετε το αρχείο. Η αποσυμπίεση των αρχείων του συμπιεσμένου φακέλου egrafes  πρέπει να γίνει στο φάκελο  C:\ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ. Δηλαδή, κατεβάζουμε το αρχείο egrafes σε ένα οποιοδήποτε σημείο του υπολογιστή μας, δημιουργούμε έναν φάκελο στο C:/ με το όνομα ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ και αποσυμπιέζουμε σε αυτόν τα αρχεία του συμπιεσμένου φακέλου egrafes

Αν αντιμετωπίσετε προβλήματα στο κατέβασμα, ζητήστε μας να σας στείλουμε το αρχείο.