Το μάθημα της Τεχνολογίας είχε την τιμητική του στη Ρόδο

Σημαντική επιτυχία σημείωσε η έκθεση έργων μαθητών των Γυμνασίων της Ρόδου που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος Τεχνολογίας. Διοργανωτές της έκθεσης ήταν οι καθηγητές Χαράλαμπος Συργιάννης, και Νικόλαος Τσατταλιός. Η έκθεση πραγματοποιήθηκε σε συνέχεια της επιμορφωτικής συνάντησης που διοργανώθηκε στο νησί το Φεβρουάριο του 2014, κατά την περιοδεία μας στα σχολεία της Δωδεκανήσου.

Ανάλογες πρωτοβουλίες πιστεύουμε ότι ενθαρρύνουν τους μαθητές, στηρίζουν το δημόσιο σχολείο, αναδεικνύουν τη σημασία του μαθήματος της Τεχνολογίας και προβάλλουν το ρόλο των εκπαιδευτικών.

Στο χαιρετισμό μας σημειώσαμε τα εξής:

Αγαπητοί μαθητές, Αγαπητοί συνάδελφοι,  Αγαπητοί προσκεκλημμένοι,

Χαιρετίζω τη διοργάνωση της έκθεσης  Τεχνολογίας  των Γυμνασίων της Ρόδου που  απεικονίζει τις προσπάθειες των εκπαιδευτικών για στήριξη της Δημόσιας Παιδείας .

Επιτρέψτε μου να τονίσω ότι το μάθημα της Τεχνολογίας διαδραματίζει έναν σημαντικότατο παιδαγωγικό ρόλο καθώς προσφέρει  ευκαιρίες ανάδειξης  της πολλαπλής νοημοσύνης. Δηλαδή, δίνει τη δυνατότητα  σε όλους τους μαθητές να αξιοποιήσουν τις επιμέρους κλίσεις, τα ενδιαφέροντα, τις εμπειρίες και τις δεξιότητές τους. Ιδιαιτέρως  στους μαθητές οι οποίοι υστερούν στα υπόλοιπα μαθήματα,  εξαιτίας κοινωνικών και άλλων αιτίων, τους επιτρέπει να βιώσουν επιτυχίες, να αναπτύξουν την αυτοεκτίμησή τους και έτσι να βελτιωθούν συνολικά .

Σε συνδυασμό με την ανάπτυξη συνεργατικού και όχι ανταγωνιστικού περιβάλλοντος διδασκαλίας,  μπορεί να συμβάλει στην επιτυχία των κοινωνικών στόχων της εκπαίδευσης, κυρίως στην ενθάρρυνση  των μαθητών και στην άμβλυνση των κοινωνικών ανισοτήτων.  Στόχων  που καθίστανται κυρίαρχοι στις σημερινές δύσκολες συνθήκες που βιώνουμε.

Ευχαριστώ τους διοργανωτές και όλους τους συμμετέχοντες και  υπόσχομαι ότι κατά το επόμενο σχολικό έτος θα καταβάλω ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια για  να σας συνδράμω στο δύσκολο έργο σας.

13-5-2014

Με εκτίμηση,

Αθανάσιος Κονταξής

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12