Το τηγανόλαδο που έγινε χρυσάφι, στο 4ο ΕΠΑΛ Αθηνών

Γνωρίζαμε ότι στο 4ο ΕΠΑΛ γίνονται ενδιαφέροντα πράγματα. Για παράδειγμα δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο  η  βράβευση για το αειφόρο σχολείο (2η θέση 2012-13), η έκδοση σχολικής εφημερίδας, οι εκδηλώσεις με Πανεπιστημιακούς, η ανάρτηση Κανονισμού του σχολείου σε 6 γλώσσες ώστε να είναι πλήρως κατανοητός για όλους τους μαθητές και τους γονείς τους, η σχολή γονέων αλλοδαπών μαθητών, η βράβευση μαθητών για την αντικαπνιστική εκστρατεία κλπ. Όμως η παρουσία μας  κατά τη διάρκεια επίσκεψης μαθητών δημοτικού σχολείου με σκοπό την παρουσίαση των προγραμμάτων  παραγωγής βιοντήζελ και σαπουνιού από τηγανόλαδο,   μας έδωσε τη δυνατότητα να αντιληφθούμε τη σημασία των συγκεκριμένων πρωτοβουλιών.

Μεταξύ άλλων,  το 4ο ΕΠΑΛ  δραστηριοποιείται στην προώθηση της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης μαθητών, φορέων και ιδιωτών με στόχο τη συλλογή τηγανέλαιου για τη μετατροπή του σε βιοντήζελ 2ης γενιάς  και σαπούνι.

Η τεχνολογική υποδομή έχει δημιουργηθεί από προηγούμενα προγράμματα στα οποία συμμετείχε το σχολείο, όπως περιγράφονται  αναλυτικά και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Στο πλαίσιο των δράσεων, πραγματοποιείται επικοινωνία με  σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με στόχο να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές τους να συλλέξουν τηγανέλαιο και να το μεταφέρουν στο 4ο ΕΠΑΛ, όπου ενημερώνονται για το Πρόγραμμα και παρακολουθούν τη διαδικασία παραγωγής βιοντήζελ και σαπουνιού.  Για το σκοπό αυτό έχει δημιουργηθεί πλούσιο ενημερωτικό υλικό. Σε αρκετές περιπτώσεις το 4ο ΕΠΑΛ επιστρέφει στο σχολείο που το επισκέφθηκε καλαίσθητα σαπουνάκια σε διάφορα σχήματα, ίδιας παραγωγής.

Βασικοί συντελεστές του Προγράμματος είναι η εκπαιδευτικός υπεύθυνη για το αειφόρο σχολείο του Περιβαλλοντικού προγράμματος 2G συνάδελφος Πάσχου Κωνσταντίνα και ο διευθυντής του σχολείου Γ. Πρίντεζης, ενώ και αρκετοί ακόμη εκπαιδευτικοί συμβάλλουν με τον τρόπο τους.

Κατεβάστε το ενημερωτικό φυλλάδιο ευαισθητοποίησης

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στη  διεύθυνση: