ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Καλές πρακτικές Μηχανολόγων

Για όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς υπάρχουν κάποια  μαθήματα ή κάποιες διδακτικές ενότητες που χαιρόμαστε να κάνουμε μάθημα. Είναι εκεί που βλέπουμε να ανταποκρίνονται οι περισσότεροι μαθητές, ακόμη και αρκετοί από αυτούς που συνήθως είναι αδιάφοροι. Αλλά και εκεί που το τελικό αποτέλεσμα μας δικαιώνει, είτε ως εμπέδωση γνώσης, είτε ως επιτυχής δραστηριότητα, είτε ως εργαστηριακό αποτέλεσμα.  Για τις ανάγκες της πρωτοβουλίας μας, αυτόν θα θεωρήσουμε ως ορισμό των καλών πρακτικών.

Για φανταστείτε όμως, πόσο θα βελτιωνόμασταν αν μοιραζόμασταν τις καλές πρακτικές, δηλαδή τη συλλογική γνώση και δεξιότητα των εκπαιδευτικών των Μηχανολογικών ειδικοτήτων.

Για το λόγο αυτό, λέμε να προχωρήσουμε στη διοργάνωση εκδηλώσεων παρουσίασης - συζήτησης καλών πρακτικών που θεωρούμε, ο καθένας μας, ότι έχουμε στο "ρεπερτόριό" μας.

Στόχος μας είναι να πραγματοποιηθούν οι παρουσιάσεις πριν τις θερινές διακοπές ή στις αρχές του Σεπτεμβρίου.

Συνάδελφοι από την Περιφέρεια θα μπορούσαν να παρουσιάσουν την καλή πρακτική τους μέσω Skype

Οι παρουσιάσεις επιδιώκεται να γίνουν με τη συνεργασία σχολικών συμβούλων που θα εκδηλωθεί σχετικό ενδιαφέρον από εκπαιδευτικούς των περιοχών τους.

Για αυτήν την αρχική φάση καταγραφής ενδιαφέροντος, ευπρόσδεκτοι είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί μηχανολογικών ειδικοτήτων.

Ξεκινάμε με την καταγραφή ενδιαφέροντος

Εκδηλώστε το αρχικό ενδιαφέρον σας συμπληρώνοντας τη φόρμα στη διεύθυνση:

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

Τεχνολογία  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο