ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

e-VET - Οδηγός για τεχνική ορολογία στα Επαγγελματικά σχολεία

e-vet bannerΟι εκπαιδευτικοί του ΕΠΑΛ Καισαριανής για άλλη μια φορά μας βοήθησαν με τις δράσεις  τους να επιβεβαιώσουμε ότι η συνεργασία (1)  και οι πρωτοβουλίες από τα κάτω (2) μπορούν να βοηθήσουν αποφασιστικά στη βελτίωση της εκπαίδευσης και ιδιαιτέρως της Επαγγελματικής. Όσοι συμμετείχαν στην εκδήλωση που διοργανώθηκε στις 28-2-2017 για την παρουσίαση της πλατφόρμας  e-VET  -  English in Vocational Education & Training που εκπονήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν:

1. Για το πρόγραμμα e-Vet

Το πρόγραμμα είχε ως σκοπό τη δημιουργία μιας πλατφόρμας που θα περιλαμβάνει υλικό για την Αγγλική τεχνική ορολογία, προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των εκπαιδευτικών τεχνολογικών μαθημάτων όσο και των εκπαιδευτικών Αγγλικής φιλολογίας. Στο πλαίσιο του προγράμματος στο οποίο συμμετείχαν 6 χώρες διαμορφώθηκε η πλατφόρμα, εκδόθηκε βιβλίο και δημιουργήθηκε εκπαιδευτικό υλικό για εκπαιδευτικούς και μαθητές (θεωρία, πολυμέσα,  δραστηριότητες, ασκήσεις, κανάλι στο you tube, παιχνίδια, εφαρμογή για κινητά, οδηγίες για εκπαιδευτικούς  κλπ).

Δυνατότητα πρόσβασης στο υλικό υπάρχει σε κάθε ενδιαφερόμενο αρκεί να κάνει εγγραφή (δωρεάν). Μέρος του υλικού διατίθεται και χωρίς εγγραφή (πχ videos, οδηγίες κλπ). Επίσης, εφόσον κάνει κάποιος εγγραφή, μπορεί να προσθέσει υλικό.

Για τον τομέα Μηχανολόγων υπάρχει σχετικό υλικό για τους Τεχνίτες Οχημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση του Προγράμματος:  http://e-vet.eu

.

2. Για τις δυνατότητες συμμετοχής στο πρόγραμμα Erasmus

Οι εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Καισαριανής παρουσίασαν με απλά λόγια τις μεγάλες δυνατότητες που υπάρχουν για συμμετοχή στο Erasmus+ και την ανάγκη να συνειδητοποιήσουν οι Έλληνες εκπαιδευτικοί ότι βρίσκονται σε πλεονεκτική και όχι μειονεκτική θέση ως προς την ικανότητά τους να λάβουν μέρος και όσον αφορά στην επιστημονική επάρκεια, και ως προς την ευχέρεια στην Αγγλική γλώσσα και ως προς τη γενικότερη ευχέρεια στην επικοινωνία. Ωστόσο, κοινή ήταν η διαπίστωση από τους παρευρισκόμενους  πως όσον αφορά την ενημέρωση για τις δυνατότητες του προγράμματος Erasmus+, οι εκπαιδευτικοί είναι ελάχιστα ενημερωμένοι ενώ οι μαθητές καθόλου.

Τι χρειάζεται για να συμμετάσχει κάποιος στο πρόγραμμα Erasmus+

• Διάθεση

• Λίγα αγγλικά και λίγες γνώσεις στους υπολογιστές

• Απόκτηση κωδικού ταυτοποίησης του σχολείου PIC - Participant identification Code με διαδικτυακή συναλλαγή