ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Βιωματικά εργαστήρια στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Κατόπιν της θετικής εισήγησης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.)  εγκρίνεται  για το σχολικό έτος 2016-2017 η υλοποίηση δέκα (10) εργαστηρίων   που υπεβλήθησαν προς έγκριση από το  Ίδρυμα Ευγενίδου και απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.

Πιο συγκεκριμένα, περιλαμβάνονται πέντε εργαστήρια στο χώρο της βιβλιοθήκης και πέντε εργαστήρια στο χώρο του Εργαστηρίου Τεχνολογίας (UTechLab)

Τα εργαστήρια στο χώρο της βιβλιοθήκης, έχουν διάρκεια 90 λεπτών και μπορεί να δεχθούν έως 25 μαθητές:

α) Σειρά εργαστηρίων με τίτλο: Βιβλιοθήκη – Βιβλιογραφία – Βιωματικές δράσεις για μαθητές Λυκείου από τη Βιβλιοθήκη

β) Σειρά εργαστηρίων με τίτλο: Βιβλιοθήκη – Βιβλιογραφία – Βιωματικές δράσεις για μαθητές Γυμνασίου από τη Βιβλιοθήκη

γ) Σειρά εργαστηρίων με τίτλο: Βιβλιοθήκη – Βιβλιογραφία – Βιωματικές δράσεις για μαθητές Γυμνασίου από τη Βιβλιοθήκη, Η Σύγχρονη Τέχνη και η σχέση με την Επιστήμη και την Τεχνολογία: Ένα ειδικό πρόγραμμα μεθοδολογίας ανάπτυξης ερευνητικής εργασίας.

δ) Σειρά εργαστηρίων με τίτλο: Βιβλιοθήκη – Βιβλιογραφία – Βιωματικές δράσεις για μαθητές Δημοτικού από τη Βιβλιοθήκη

ε) Εργαστήριο για την «Ιστορία της Γραφής» από την Βιβλιοθήκη.

Τα άλλα πέντε (5) εργαστήρια υλοποιούνται στον χώρο του Εργαστηρίου Τεχνολογίας (UTechLab), απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου και αποσκοπούν στον πειραματισμό, στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας των μαθητών σε σχέση με τις σύγχρονες τεχνολογίες και τα σύγχρονα ψηφιακά εργαλεία. Οι θεματικές αυτών των πέντε εργαστηρίων εστιάζουν στην τρισδιάστατη εκτύπωση, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του κινούμενου σχεδίου, στον σχεδιασμό εφημερίδας, στη δημιουργία βίντεο και στη δημιουργία comics. Τα εργαστήρια αυτά έχουν διάρκεια 90΄, εκτός από το εργαστήριο δημιουργίας βίντεο, η διάρκεια του οποίου προσδιορίζεται στα 60΄. Τα τέσσερα εργαστήρια μπορούν να δεχτούν έως 15 μαθητές, ενώ το εργαστήριο της εφημερίδας μπορεί να δεχθεί από 3 – 20 μαθητές. Τα εργαστήρια αυτά είναι τα κάτωθι:

α) Εργαστήριο Τρισδιάστατης Εκτύπωσης από το Εργαστήριο Τεχνολογίας

β) Εργαστήριο Animation από το Εργαστήριο Τεχνολογίας

γ) Εργαστήριο Σχεδιασμός Εφημερίδας από το Εργαστήριο Τεχνολογίας

δ) Εργαστήριο Δημιουργίας βίντεο από το Εργαστήριο Τεχνολογίας

ε) Εργαστήριο Δημιουργίας κόμικς από το Εργαστήριο Τεχνολογίας.

Την ευθύνη του σχεδιασμού και της υλοποίησης των εργαστηρίων έχουν οι υπεύθυνοι και οι εργαζόμενοι στη βιβλιοθήκη και στο εργαστήριο τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου. Το εργαστήριο με αντικείμενο τη Σύγχρονη Τέχνη έχει σχεδιαστεί και υλοποιείται στο πλαίσιο συνεργασίας της Βιβλιοθήκης του Ιδρύματος Ευγενίδου και του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης.

Η συμμετοχή των μαθητών σε όλα τα εργαστήρια είναι δωρεάν και προαιρετική και πραγματοποιείται κατόπιν απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων και με τη σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου Σχολικού Συμβούλου.

Κατεβάστε την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο