Αυτό τον Δεκέμβριο, το σχολείο μας θα συμμετάσχει στην ώρα του κώδικα. Μια παγκόσμια εκπαιδευτική δραστηριότητα που στόχο έχει να φέρει τα παιδιά σε επαφή με τον προγραμματισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών, μια δεξιότητα με τεράστια σημασία για το παρόν και το μέλλον!

Τι ακριβώς είναι η ώρα του κώδικα;

Η ώρα του κώδικα είναι ένα παγκόσμιο κίνημα που φθάνει σε δεκάδες εκατομμύρια μαθητές σε 180+ χώρες. Οποιοσδήποτε, οπουδήποτε μπορεί να οργανώσει μια εκδήλωση για την Ώρα του Κώδικα. Ωριαία μαθήματα είναι διαθέσιμα σε πάνω από 30 γλώσσες. Δεν χρειάζεται καμία εμπειρία. Για ηλικίες από 4 έως 104.

Πότε είναι η Ώρα του Κώδικα;

Οποιοσδήποτε μπορεί να φιλοξενήσει μια ώρα του κώδικα ανά πάσα στιγμή, αλλά ο στόχος βασικής εκστρατείας είναι δέκα εκατομμύρια μαθητές να δοκιμάσουν μια Ώρα του Κώδικα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας 8-14 Δεκεμβρίου, 2014, για τον εορτασμό της Εκπαιδευτικής Εβδομάδας της Επιστήμης των Υπολογιστών.

Γιατί επιστήμη των υπολογιστών;

Κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών. Τα οφέλη είναι πολλά:
  • Βοηθά να καλλιεργήσει δεξιότητες επίλυσης, προβλημάτων,
  • Ενισχύει τη λογική και δημιουργικότητα.
  • Τονώνει την αυτοπεποίθηση.
  • Αποτελεί θεμέλιο για επιτυχία σε οποιαδήποτε σταδιοδρομία του 21ου αιώνα.
Ώρα κώδικα