Εργασίες μαθητών

Εργασίες Α΄ Τάξης                 Εργασίες Β΄ Τάξης                 Εργασίες Γ΄ Τάξης

Σκοπός της παρουσίασης  κάποιων εργασιών μαθητών από ορισμένες σχολικές χρονιές είναι η παρουσίαση αυτών ως υποδειγμάτων για εκπαιδευτικούς αλλά κυρίως για μαθητές, από όπου μπορούν να αντλήσουν όχι μόνο πληροφορία, αλλά και τον τρόπο σκέψης και εργασίας της κάθε ομάδας. Γι? αυτό και παρουσιάζονται περισσότερες από μία  εργασίες με το ίδιο θέμα, αλλά από διαφορετικές ομάδες και από διαφορετικές χρονιές.

Οι γενικοί στόχοι αυτών των εργασιών που δίνονται στους μαθητές είναι:

1. Να ασκηθούν στο να βρίσκουν τις πληροφορίες που ζητούνται, να τις ξεχωρίζουν από το πλήθος και να τις αξιολογούν.

2. Να μάθουν να δημιουργούν μια παρουσίαση της εργασίας τους.

3. Να συνεργάζονται με άλλους (συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς κλπ)

4. Να ασκούν τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

5. Να παρουσιάζουν το αποτέλεσμα της εργασίας τους με ευχάριστο και κατανοητό τρόπο, ώστε να προκαλείται το ενδιαφέρον της τάξης.

Σημείωση: Για λόγους προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών αλλά και αποφυγής δημιουργίας ανταγωνιστικών σχέσεων μεταξύ τους δεν δημοσιοποιούνται τα ονόματα τους, παρά μόνο το τμήμα και η σχολική χρονιά.