Το σχολείο μου

2ο Εσπερινό Γυμνάσιο ΠατρώνΤο 2ο Εσπερινό Γυμνάσιο Πατρών  ιδρύθηκε τον Ιανουάριο του 1998 και λειτουργεί πάντα απόγευμα. Συστεγάζεται με το 2ο ΓΕΛ Πατρών στο Σχολικό Συγκρότημα Λάγγουρα.

Μια εικόνα του Συγκροτήματος από το 2ο όροφο του κτιρίου, στον οποίο βρίσκεται το Εργαστήριο Πληροφορικής.

Η Φυσική με Πειράματα

Φυσική με Πειράματα
Βιβλίο Μαθητή

Το μάθημα της Φυσικής, η Φυσική με Πειράματα, στην Α΄ Γυμνασίου  διδάσκεται 1 ώρα την εβδομάδα, στην τάξη ή στο εργαστήριο. Το βιβλίο περιλαμβάνει τις παρακάτω θεματικές ενότητες / Φύλλα Εργασίας (ΦΕ) :

Τα Συμπληρωματικά Φύλλα Εργασίας (ΦΕ +) διδάσκονται προαιρετικά και περιέχουν επιπλέον πληροφορίες, ιδέες και προτάσεις πειραματικών δραστηριοτήτων, ερωτήσεις.

Θεματικές Ενότητες
Φύλλα Εργασίας
    1. Μετρήσεις μήκους ? Η μέση τιμή ΦΕ 1 ΦΕ 1 +
    2. Μετρήσεις χρόνου ? Η ακρίβεια ΦΕ 2 ΦΕ 2 +
    3. Μετρήσεις μάζας ? Τα διαγράμματα ΦΕ 3 ΦΕ 3 +
    4. Μετρήσεις θερμοκρασίας ? Η βαθμονόμηση ΦΕ 4 ΦΕ 4 +
    5. Από τη θερμότητα στη θερμοκρασία ? Η θερμική ισορροπία ΦΕ 5 ΦΕ 5 +
    6. Οι αλλαγές κατάστασης του νερού ? Ο «κύκλος» του νερού ΦΕ 6 ΦΕ 6 +
    7. Η διαστολή και συστολή του νερού ? Μια φυσική «ανωμαλία» ΦΕ 7 ΦΕ 7 +
    8. Το φως θερμαίνει ? «ψυχρά» και «θερμά» χρώματα ΦΕ 8 ΦΕ 8 +
    9. Το φαινόμενο του θερμοκηπίου υπερ-θερμαίνει ΦΕ 9 ΦΕ 9 +
  10. Το ηλεκτρικό βραχυ-κύκλωμα ? Κίνδυνοι και «ασφάλεια» ΦΕ 10 ΦΕ 10 +
  11. Από τον ηλεκτρισμό στο μαγνητισμό ? Ο ηλεκτρικός (ιδιο-) κινητήρας ΦΕ 11 ΦΕ 11 +
  12. Από το μαγνητισμό στον ηλεκτρισμό ? Η ηλεκτρική (ιδιο-) γεννήτρια ΦΕ 12 ΦΕ 12 +
  Παράρτημα: Ο μικρό-κοσμος συγκροτεί και εξηγεί το μακρό-κοσμο

Στον διαδικτυακό τόπο “μικρό ? κοσμος“,  δίνονται επιπλέον για τον εκπαιδευτικό :

• Απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα των φύλλων εργασίας (ΦΕ)
  • Ενδεικτικές πειραματικές μετρήσεις
  • Πρόσθετες οδηγίες για τη βέλτιστη δυνατή διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας κάθε θεματικής ενότητας
  • Ερωτήσεις/απαντήσεις και πειράματα στα συμπληρωματικά προαιρετικά φύλλα εργασίας (ΦΕ +)

Ένας παλιός νερόμυλος

Είναι ένας από τους ελάχιστους που έχουν απομείνει στην περιοχή των Καλαβρύτων. Έχει χτιστεί στις αρχές του 20ου αιώνα και είναι καλά κρυμμένος μέσα σε ένα πυκνό δάσος από πλατάνια  και καρυδιές.