• ΑΑΡΩΝ
  • ΔΕΚΑ ΠΛΗΓΕΣ

qumranscrolls

Το σχολείο μου

Μεγάλωσα και ζω στο όμορφο νησί της Κω. Η συγκυρία τα έφερε έτσι ώστε να διοριστώ στο γυμνάσιο στο οποίο ήμουν και εγώ μαθήτρια. Το σχολείο μας βρίσκεται στον οικισμό Ζηπάρι που είναι χτισμένο στο μέσον περίπου του νησιού και αριθμεί 270 μαθητές περίπου, οι οποίοι έρχονται από δύο χωριά. Το Ζηπάρι και το Πυλί.

gymnasio

Αισθάνομαι τυχερή που είμαι διορισμένη σ' αυτό το σχολείο γιατί είναι πρότυπο - πειραματικό. Οι μαθητές διαθέτουν προσωπικά ερμάρια και οι καθηγητές έχουμε τις δικές μας αίθουσες ανά μάθημα. Χαρακτηριστικό του σχολείου μας είναι η εμπλοκή του σε διάφορες δραστηριότητες και οι διακρίσεις που σχεδόν κάθε χρονιά επιτυγχάνει. Προσωπικά συμμετείχα δύο χρονιές στο διαγωνισμό γαλλοφωνίας (πέρυσι και φέτος), όπου το σχολείο μας κατάφερε να αποσπάσει και τις δύο φορές το πρώτο βραβείο πανελλαδικά στην κατηγορία του. Ήταν τιμή μου που συνόδεψα και τις δύο φορές τα παιδιά μαζί με τη συνάδελφο των γαλλικών στην Αθήνα προκειμένου να βραβευτούν. Το μεράκι των συναδέλφων, οι καινοτομίες και η πρωτοτυπία λειτουργούν ως κίνητρο για τα παιδιά που τα ωθεί να συμμετάσχουν στις δραστηριότητες αυτές και να εκπροσωπούν επάξια το σχολείο αλλά και το νησί μας.

gumnasio