Μέθοδος Ατομικού Έργου

Στη μέθοδο της Ατομικής Εργασίας  έχουμε  αρχικά παρουσίαση από πλευράς του εκπαιδευτικού θεμάτων από σημαντικές Τεχνολογικές Ενότητες ώστε οι μαθητές να αναπτύξουν μία ευρύτερη αντίληψη για την τεχνολογία,  που θα τους βοηθήσει στη συνέχεια να επιλέξουν το Ατομικό έργο που θα κατασκευάσουν, αξιοποιώντας τις γνώσεις, την εμπειρία και τις δεξιότητες που έχουν.

Κατά την εφαρμογή της μεθόδου της Ατομικής εργασίας οι μαθητές            :

– κατασκευάζουν ένα έργο στο εργαστήριο ατομικά, χρησιμοποιώντας απλά εργαλεία και υλικά (συνήθως ανακυκλώσιμα),  και

–  σταδιακά ολοκληρώνουν μια γραπτή εργασία που αναφέρεται στην κατασκευή τους.

Στη γραπτή εργασία αναλύεται η ιστορική εξέλιξη, η χρησιμότητα, η σπουδαιότητα του θέματος που μελετά ο κάθε μαθητής ξεχωριστά.

Οι μαθητές συγκεντρώνουν πληροφορίες σχετικά με το θέμα τους αξιοποιώντας όλες τις πιθανές πηγές πληροφόρησης (internet, βιβλία, συζητήσεις με ειδικούς κλπ), ενώ την γραπτή εργασία τους την παρουσιάζουν τμηματικά καθώς διαμορφώνεται και ολοκληρώνεται και η κατασκευή τους.