σήμερα0
Όλοι17

Powered by Kubik-Rubik.de

Ιστορικό του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ρόδου

Ένα από τα υπερσύγχρονα σχολεία της Ελλάδας είναι και το 2ο Ε.Π.Α.Λ Ρόδου, το οποίο, συστεγάζεται με το 4ο Ενιαίο Λύκειο Ρόδου. Ιδρύθηκε το 1998 με τον νόμο  2640 και αποτελεί ένα κόσμημα για την πόλη της Ρόδου. Η κατασκευή του σχολικού συγκροτήματος, συγχρηματοδοτήθηκε από την Ε.Ε. (Ευρωπαϊκή Ένωση). Βρίσκεται σε μια ωραία τοποθεσία, στην περιοχή των Αγίων Αποστόλων, έξω από την πόλη και σε κοντινή απόσταση από το νέο Νομαρχιακό Νοσοκομείο Ρόδου.

Διαθέτει:

• 30 αίθουσες,
  • 6 εργαστήρια,
  • μια αίθουσα πολλαπλών χρήσεων,
  • 1 βιβλιοθήκη.

Αναλυτικά διαθέτει: Δύο εργαστήρια πληροφορικής με 19 ηλεκτρονικούς υπολογιστές συνολικά, ένα εργαστήριο κομμωτικής, ένα εργαστήριο φυσικοθεραπείας και ένα χημείο με υπερσύγχρονο εξοπλισμό.

Εξωτερικά περιτριγυρίζεται από θάμνους οι οποίοι δίνουν μια άλλη αίσθηση στο χώρο. Δίκαια χαρακτηρίζεται ''το σχολείο των 1000 θάμνων''.  Για την άθληση των παιδιών υπάρχουν τρία διαφορετικά γήπεδα: μπάσκετ, βόλεϊ και επιτραπέζιο τένις.

Από την αρχή της λειτουργίας του συμμετείχε σε δύο προγράμματα. Σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα και σε Πολυεταιρικό πρόγραμμα Κινητικότητας. Σύμφωνα με το 1ο πρόγραμμα το σχολείο εξέδιδε και περιοδικό το οποίο ονομαζόταν "Περιβαλλοντικές Απόψεις'' και είχε σκοπό να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά σε θέματα περιβάλλοντος, που δυστυχώς σήμερα δεν εκδίδεται πια. Το 2ο πρόγραμμα ήταν πρόγραμμα της Διεύθυνσης Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ, με θέμα  "Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση και Επαγγελματικός Προσανατολισμός",  με την συμμετοχή του 13ου Ενιαίου Λυκείου Πάτρας και του Πειραματικού Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. Επίσης, είχε επιτυχίες και στον αθλητισμό με δύο σημαντικές επιδόσεις από δύο μαθητές μας.

Σήμερα το σχολείο μας φιλοξενεί 330 μαθητές σε 16 τμήματα.

Διδάσκουν 42 καθηγητές ειδικότητας και μη σε  3 κλάδους σπουδών.

1. Πληροφορικής
  2. Οικονομίας-Διοίκησης